| woww a întrebat:

Salut, am am o nelamurire, la intrarea intr o intersectie cu 3 iesiri, o iesire in dreapta, una in fata, si una in stanga, daca eu vreau sa merg inainte, cum semnalizez? Semnalizez stanga la intrare si dreapta la iesire, sau doar cand ies, semnalizez dreapta?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca mergi inainte nu trebuie sa semnalizezi nimic, trebuie sa semnalizezi doar daca faci dreapta sau stanga.

| Batmanel a răspuns:

Tu ai descris doar o intersectie... dar nu si semnele de marcare. Fiecare v-a avea un indicator, drum principal/ cedeaza trecerea/ stop. Nu stii ce reprezinta alea? laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu semnalizezi deloc, cand mergi inainte.
Daca este intersectie normala, doar respecti prioritatea, si mergi inainte fara a semnaliza.
Daca este sens giratoriu, nu semnalizezi la intrare in el, insa semnalizezi la parasirea acestuia, deci incepi sa semnalizezi dreapta cand urmeaza sa parasesti sensul giratoriu spre inainte. Iar daca mergi inainte de pe banda a doua, te asiguri ca nu dai in cei de pe banda 1, cand iesi. Trebuie sa le dai prioritate (in caz ca se baga simultan cu tine, sau sunt idioti, si depasesc pe dreapta).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca mergi inainte de ce ai semnaliza?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Batmanel):

Stii ca directia de mers si semnalizarea nu se shimba indiferent de semne.

| darrio2007 a răspuns:

Nu semnalizezi.
Dar unul din cele doua drumuri poate avea prioritate. Acorzi prioritate doar daca este cazul.
Este doar o presupunere.

| Batmanel a răspuns (pentru suntserios):

Cine spune? Daca el vine dintr-un drum nepreoritar si da intr-un drum care e cotit la 90° prioritar, tot trebuie sa semnalizezi dreapta sau stanga (depinde din care cele doua drumuri fara prioritate te incardeazi) daca mergi inainte.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Batmanel):

Care parte din faptul că el a scris că merge înainte nu ai prins o?