| alexxx23 a întrebat:

Am cumparat de 2 saptamani o masina second-hand, 1.9 diesel. S-a facut contractul de vanzare-cumparare intre vechiul propietar si mine, am fost impreuna la primarie, a radiato de pe numele sau, si a trecut-o pe numele meu la impozit. Pe urma la fisc, am solicitat adeverinta care atesta faptul ca s-a platit taxa de poluare si nu a fost recuperata. Pe urma, la RAR dupa cateva zile asteptare ( m-a programat abia dupa vreo 10 zile ), am obtinut certificatul de autenticitate. Ca sa imi finalizez actele, sa fiu trecut in talon ca si propietar, trebuie sa merg la politie cu toate actele printre care si o asigurare RCA valabila pe numele meu. Eu am 23 de ani, am permis de 4 ani si jumate, si cea mai ieftina asigurare pentru aceasta masina ( fiind prima inmatriculare - se face legatura intre CNP-ul meu si nr de identificare al masinii ), ma costa undeva la 1600 DE LEI / pe un an. La firma de asigurari unde fostul propietar are asigurarea pe masina asta, ma costa 900 de lei pe 6 luni ( vechiul propietar platisera 330 de lei pe un an intreg - dar are peste 30 de ani ). Nu am de gand sa platesc atat, e muuuult prea mult, nu imi pot permite, si ma gandesc sa o trec pe numele mamei mele, care este pensionara.Va avea undeva la 250 de lei o asigurare pe 6 luni. Cum trebuie sa procedez? Trebuie sa merg sa fac contract de v/c intre mine si ea? Pe urma la impozit, trebuie neaparat sa o radiez de pe mine si sa o trec la ea? Identificarea facuta la RAR, valabila 60 de zile, trebuie sa o fac din nou, pe numele ei sau nu are importanta? Adeverinta cum ca s-a platit taxa auto si care nu s-a recuperat, apare numele meu in ea. Trebuie sa o solicite maicamea din nou? Va rog mult sa ma ajutati! Scuzati-mi formularea asta lunga, dar sunt unpic disperat si presat de timp.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Celelalte acte nu trebuie refacute, tu practic ai cumparat masina de la vanzator si o vinzi mamei, fara sa o inmatriculezi la Politie pe numele tau. Vei avea inca o fisa de inmatriculare, cu numele tau jos si cu numele mamei sus, prcum si un certificat fiscal in plus (al tau). La dosarul de la Politie vei avea ambele contracte in copie, ambele fise si ambele certificate fiscale in original.
La RCA diferenta este foarte mare, evident. Eu zic ca si 250 pe 6 luni este mult, de aceea am spus ca s-ar putea sa iti fac chiar o oferta mai buna.

6 răspunsuri:
| JulyStorm a răspuns:

WTF? Ce masina e aia?
Eu am 1, 3 motor si platesc 150 lei pe 6 luni, dar am un prieten cu un bmw de 2.0 si plateste 400 lei pe un an.
S-au scumpit asigurarile de acu' doua luni cand le-am facut noi?

regis
| regis a răspuns:

Trebuie un contract de vanzare cumparare intre tine si mama ta, se poate face de mana (gasesti formular pe net). Cu acest contract, cu talonul, CIV-ul, fisa de inmatriculare, certificatul fiscal (pe care le ai deja) si cartile de identitate, mergi inapoi la impozite, unde radiezi masina de pe tine si o inmatriculezi pe mama.
Dupa ce ai facut asta, urmezi procedura normala, la Politie inmatriculandu-se direct pe ultimul proprietar, respectiv mama ta.
Asigurarea este oricum foarte scumpa, daca vrei contacteaza-ma pe privat; sunt 99% ca iti pot face o oferta mai buna.
Alt pont: RCA si impozitul anual sunt mai mici pentru pensionari, precum si pentru persoanele domiciliate in mediul rural.

| alexxx23 explică (pentru JulyStorm):

E un golf 3 1.9td. e prima asigurare care o fac, si in plus, din ianuarie 2013 s-au majorat tarifele rca fata de anul trecut. Si fostul propietar platea 330 de lei pe an la masina asta, dar avea peste 30 de ani.Mie, la aceeasi firma de asigurari, imi ia 900 de lei pe 6 luni.

| alexxx23 explică (pentru regis):

Mersi frumos pentru raspuns. dar am o nelamurire: pe langa contractul de v/c intre mine si mama, nu trebuie refacute cumva si celelalte acte? certificatele de radiere, fisa de inmatriculare nu trebuie refacuta? legat de asigurarea rca. Maicamea e pensionara, va fi cu mult mai ieftina decat daca o fac pe numele meu. E diferenta destul de mare intre 8-900 de lei si 250 de lei ( pentru un rca / 6 luni ).

| alexxx23 explică (pentru regis):

Am facut ieri dimineata, contract v/c intre mine si mama, si inca o fisa de inmatriculare, cum zici tu, eu apar jos, maicamea sus. Certificatele fiscale ce sunt? Arata ca nu mai ai de dat nimic la impozit, sau amenzi? Problema e ca nu am asa ceva de la fostul propietar. Dupa ce am facut actele cu vechiul propietar (contract v/c, fisa inm, certificate radiere etc... ), am fost cu el la ''taxe si impozite'' unde el a platit ce mai avea ( 40 de lei tot pentru masina pentru primele luni ale anului in curs ) si i-a pus pe fisa de inmatriculare stampila si semnatura in dreptul numelui lui, ca si cand nu ar mai avea nimic de plata pe numele lui la impozit. Eu am achitat diferenta ( de 135 de lei... impozitul la masina asta find undeva la 180 de lei ) pentru anul in curs. Daca nu e ok, ce trebuie sa fac sa obtin certificatul fiscal pentru mine, si pentru el.( pentru al lui, banuiesc ca trebuie sa il scoata el?)

regis
| regis a răspuns (pentru alexxx23):

Certificatul fiscal este intr-adevar documentul care atesta ca vanzatorul nu are datorii la impozit. Normal trebuia sa ii elibereze acest certificat atunci, pe loc, la fel si tie in momentul in care ai trecut masina de pe tine pe mama.
Certificatele fiscale ar trebui sa fie eliberate automat de finante, fara sa le ceri, mai verifica o data daca nu cumva sunt la dosar si ti-au scapat tie, pentru ca mai mult ca sigur ti le vor cere la Politie.
Daca nu sunt, poti sa incerci sa le scoti pe ambele, mai ales daca e vorba despre aceeasi primarie, eventual pune si tu o ciocolata.
Stampila de pe fisa de inmatriculare dovedeste doar ca masina a fost scoasa de la impozit de pe vechiul proprietar (cea din partea de jos), respectiv luata in evidenta pe noul proprietar (cea de sus).