| GaN a întrebat:

Am in jur de 7000 de euro. Ce masina sa imi iau? Eu as alege intre Volkswagen Passat an 2006+ sau o Alfa Romeo 159. Trebuie sa fie un diesel neaparat! happy
Ce alta masina m-ati sfatui? Sau care credeti ca e mai "buna" dintre cele doua de mai sus? happy

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AndyPeScurt a răspuns:

Dintre astea douo castiga Passatul B6.Dar oricum Passatul B6 e 2.0 TDI si modelul asta are multe probleme(mecanica+electrica).
Pe toti pe care i stiu ca au avut sau au aceast model de passat cu toti au avut problerme cu el.Mai ales cu frana de mana pentru ca e electronica si se blocheaza butonul.
Alfa Romeo nu til sfatuiesc din mai multe aspect estetice cat si tecnice.
Oricum masinike care ti le sfatuiesc sunt :
AUDI A6 1.9TDI 161 cp din 2005-2006.
AUDI A4 1.9TDI 131 cp din 2006-2007
GOLF 5 1. 9TDI 101/131/161 cp din 2007 sau 2. 0TDI 131cp
GOLF4 1.9TDI 131cp BLUEMOTION 2006 (ATLANTIC)(masina are pe ea ce are un Audi A6)
OCTAVIA 2007-2008 1.9 TDI 131cp sau 2. 0TDI131cp 2007-2008
BMW 320D 2006 2.0D 161cp sau 181cp
ASTRA 2007 1.7D 105cp
EU AS ALEGE BMW-UL SAU A6...
BAFTA

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Alfa romeo e cunoscuta pentru lipsa de fiabilitate. la 7000euro ai destule variante, precum un Focus decent

| neutrino a răspuns:

Prima, dar de obicei, atunci cand doresti sa-ti cumperi o masina, trebuie sa tii seama si de pretul pieselor.

| gabion10 a răspuns:

Eu iti recomand pssatu deoarece este o firma nemțească si mulți spun ca un lucru nemtesc este foarte bun

| diabolykull a răspuns:

Ar merge un audi a6, poate un model din 2005

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru suntserios):

Dupa 2005 alfa a imbunatatit consderabil calitatea masinilor.Nu si VW.

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru AndyPeScurt):

Tu si ce vorbesti? Arata-mi A6 din 2006 sau chiar 2005 cu 1. 9tdi si 161 cp!
Atlantic are pe el mai putine decat A6, mai degraba A4.Te bagi in seama aiurea.

GaN: Ai la dispozitie mitsubishi lancer, toyota avensis, volvo, mazda 6, honda accord etc etc. Passat evita-l.

| MariusF23 a răspuns:

Alfa Romeo 159 1. 9JTDm(sau 2. 0JTDm), foarte buna masina happy

| AndyPeScurt a răspuns:

Totusi eu nu as da bani pe o masina japoneza sau pe o masina italianca cand cu bani astia iti poti lua o masina nemteasca.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AndyPeScurt):

Hahaha, orice masina japoneza bate la fundul gol vw la fiabilitate si consum in orice conditii

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru neutrino):

Ia tu passat pana in 2008.Vezi dupa daca iti mai trebuie sa recomanzi la altii

| Florian20405 a răspuns:

Passatul bineinteles, nu prea se compara cu alfa.
Dar nu luat 2.0 TDI daca nu e EURO 5!
Ia-ti mai bine 1.9 TDI e mult mai fiabil ca 2.0 TDI 140 CP EURO 4!