| georgemihai737 a întrebat:

Salut am o Husqvarna wr 250 2t și nu prea vrea sa pornească are scânteie are benzină are compresie, udă bujia prea repede daca ii pun bujie nouă pornește dar o arde repede și trebuie sa ii pun alta nouă se îneacă și da rateuri pe tobă

1 răspuns:
| VENON a răspuns:

Salut! Problemele pe care le descrii la Husqvarna WR 250 2T pot fi cauzate de mai mulți factori. Iată câteva lucruri pe care le poți verifica:
1. Amestecul de carburant: Asigură-te că amestecul de benzină și ulei este corect. Pentru motoarele 2T, raportul este de obicei între 50:1 și 32:1, în funcție de specificațiile producătorului. Un amestec prea bogat în ulei poate cauza arderea rapidă a bujiilor.
2. Setarea carburatorului: Verifică dacă carburatorul este reglat corect. O jetare prea mare poate duce la o alimentare excesivă cu benzină, provocând înecarea motorului. Reglează viteza de ralanti și jeturile de amestec, dacă este cazul.
3. Filtrul de aer: Asigură-te că filtrul de aer este curat. Un filtru murdar poate restricționa fluxul de aer și poate duce la un amestec prea bogat.
4. Bujia: Dacă bujia se udă repede, asigură-te că este de tipul corect pentru motocicleta ta. Verifică dacă bujia are un electrozi deteriorat sau carbonizat. O bujie cu o căldură nepotrivită poate afecta performanța.
5. Sistemul de aprindere: Deși menționezi că ai scânteie, verifică dacă aceasta este consistentă și suficient de puternică. Problemele cu bobina de aprindere sau cu cablurile pot afecta performanța.
6. Verificarea etanșeității: Asigură-te că nu există scurgeri de combustibil în sistem, care ar putea cauza o alimentare excesivă cu benzină.