| Marioion a întrebat:

Salut, am o skoda Octavia 2 2007 și mi-am pus leduri pe faza scurta, menționez ca faza scurta am xenon de fabrica, iar acum am vrut sa le schimb și pe cele de faza lunga tot cu led ceva mai puternic pentru ca merg seara de seara pe un drum ne iluminat unde sunt destule gropi și animale decedatehappy. Bun revenind mi-am dat comanda de niște becuri H1 led acest tip am pe faza lunga H1, dar culmea nu întra în soclu erau mai late, am încercat eu sa le bag am făcut câteva improvizații dar tot n am reușit, acum as vrea sa dau comanda de altele H1 led dar sa îmi între în soclu, astea de le am dat comanda erau asa tubulare ca degetul nu știu cum sa explic, cred ca mi ar întra ledurile acelea mai "ascuțite" îmi puteți spune dacă aveți idee ce leduri s-ar potrivi la skoda Octavia 2?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai mare grija ca poti plati amenda si pierde talonul masinii daca ledurile sunt mari si nu sunt legale de puterea impusa in cartea masinii.
Ce vrei tu nu face sens, ca risti sa orbesti ceilalti soferi din trafic si sa cauzezi accidente, de caeea este ilegal sa folosesti halogene de puteri mai mari sau modificate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mama ce improvizații. Sper sa ramai repejor fara certificat că sa orbești cat mai puțin oameni prin trafic

| Simpatic a răspuns:

Eu am idee nu despre ce s-ar potrivi pe skoda octavia 2, ci despre ce spune legea. si legea e drastica, nu ai voie sa pui faruri led, xenon daca acestea nu au fost omologate pentru masina ta.
deci tu aveai voie sa pui doar xenon si nu led, pe de alta parte este chiar periculos sa pui leduri din comert care sunt aduse de tot felul de talciocari din china, acele leduri pentru masina trebuiesc sa treaca niste teste de calitate diferite, a nu se confunda cu becurile tip led pe care le avem prin casa sau la vreo lanterna, ledurile auto de pe faruri sunt usor diferite ca si tensiune si mai ales necesita o racire speciala, de asta la multi le-au luat foc "tigaile"!
este ca si cum ai pune la caruta etriere si discuri de frana ca sa o opresti, imbunatateste franarea? singur ca da, dar nu au fost fabricate si gandite pentru ea!
no offence, nu te judec de alegerile facute doar am incercat sa iti spun intr-un mod mai drastic ca nu se procedeaza asa, inteleg ca vrei o imbunatatire dar nu se face in acest fel cu improvizatii!

| ArtAlex a răspuns:

Pai nu intra, ca probabil ai luat led puternic cu racire suplimentara... ia si tu bec led mai slab
(dupa ce ca legal vorbind nici nu ai voie cu ele daca nu sunt becurile din fabrica, eu zic sa iti cumperi cu mai putini "lumeni" si intra)
sau
Cumperi faruri aftermarket cu led (care sunt si mai ilegale, dar macar ai led)

| Marioion explică (pentru suntserios):

Dacă voiam sa orbesc pe cineva imi puneam proiector pe mașină dar ce sa știe Gigel

| Marioion explică (pentru ArtAlex):

Sunt de 50 de wats pe mașină normal se pun de 55, le am pus pana la urma dar sunt jalnice halogenele ma ajutau mai mult pe faza lunga decât astea, nu știu cum spune lumea pe aici ca cu ele as orbii ceva sunt jalnice, plus ca sunt numai linii nu e lumina uniforma am revenit la niște becuri halogen speciale care da chiar bate extrem de mult tare și clar nu mai am nevoie de leduri și plus ca sunt și legale

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Marioion):

Să înțeleg că nu ai condus niciodată noaptea prin Romania sa vezi cum e când vine unul cu improvizații că tine pe contrasens.