| OSC a întrebat:

Am o Vw Bora si de catva timp, cand e rece motorul, mai ales cand sta la relanti, se aude ceva dar nu prea tare ca si cum ar bate ceva, un fel de troncanit langa motor, mai precis intre motor si roata din stanga soferului, va rog daca puteti sa-mi spuneti cam ce ar fi.

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

M-am uitat de o grămadă de ori la clip și nu-mi dau seama dacă vine de la cutie sau de la motor. Pare că zgomotul vine de undeva de jos, dar nu pot să-mi dau seama de unde exact, cert este că e pe partea cu cutia...

24 răspunsuri:
| WPP a răspuns:

Salut, sunt sanse ca un tampon de sustinere al motorului sa fie rupt! Sigur e motor diesel si cand e rece are o vibratie mai pronuntata de aceea se aude mai tare cand e motorul rece.

| OSC explică:

Nu prea cred ca ar fi asta, pentru ca suna mai mult ca si ceva ce se invarte dar nu continuu ci intrerupt si cu,, bataie''.

| 0rlando a răspuns (pentru OSC):

Ce motor are, kilometri etc?

| OSC explică (pentru 0rlando):

1.9 TDI 85kw, 195 000 km, e din 2000...

| 0rlando a răspuns (pentru OSC):

Pornește motorul, deschide capota, accelerează-l brusc de la clapetă și observă dacă motorul se mișcă mult.
Este normal să se miște puțin, datorită tampoanelor, dar dacă se mișcă prea mult și mai auzi și un troncănit când accelerezi, probabil s-a uzat un tampon de susținere al motorului.

| OSC explică (pentru 0rlando):

Am vazut ca ai raspuns la cineva cu un Opel care a spus ca aude batai la motor, ei asa se aude si la mine, nu e de la tampoane, pot sa fie ceva tacheti si la mine? Un priteten mi-a zis ca sunt ceva role sau nu stiu sigur, de la pompa de apa, cam asa ceva... Cand e apa la 90 C nu se mai aud,, bataile'' acelea, doar dupa ce o pornesc se aud la relanti, mai ales dimineata cand sunt 4 grade afara... Oricum mersi de ajutor pana acum si daca poti sa ma mai ajuti, astept raspunsul tau.

| 0rlando a răspuns (pentru OSC):

La tine nu pot fi tacheții, pentru că ăia se aud sus prin capacul motorul, pe toată lungimea lui, nu doar între motor și roată.
O fi vreun rulment. Dă mai multe detalii despre bătaie... zgomot metalic, înfundat, cadența crește odată cu turația motorului sau rămâne neschimbată etc.

| OSC explică (pentru 0rlando):

Cadenta ramane neschimbata, nu are legatura cu turatia si da parca ar fi ceva ce nu merge,, rotund'' adica freaca sau,, joaca'' nu pot sa imi dau seama, pe acolo pe sub filtrul de aer se aude, nu stiu ce poate sa se invarta acolo ca sigur se invarte ceva dar nu merge,, fin'', dar poate o sa filmez maine si o sa pun pe youtube si o sa-ti dau link-ul, daca nu poti sa iti dai seama...

| OSC explică (pentru OSC):

O sa se auda si in inregistrare, cred happy

| 0rlando a răspuns (pentru OSC):

Bun așa, oricum dacă zgomotul nu este influențat de turația motorului, e clar că nu e din motor...
Mă gândesc că poate ai pompa de apă electrică și nu pe curea...

| OSC explică (pentru 0rlando):

Ok, mersi o sa revin maine cu mai multe informatii, salut!

| OSC explică (pentru 0rlando):

Salut! Uite aici un link in care se aud acele zgomote, sper sa ma poti ajuta, desi ti-am pus atatea intrebari :) http://www.youtube.com/watch?v=rHdy90-A6To&feature=plcp

| OSC explică (pentru 0rlando):

Ar putea fi pe la cutie, stii de ce pentru ca la rece cand ii dau a2a se face putin zgomot la maneta, dar cand e cald motorul nu, eu cred ca ar trebui sa schimb ulteiul din cutie, pentru ca in ultimii 6 ani nu a fost schimbat...Tu ce zici?

| OSC explică (pentru OSC):

Si tot asa cand sunt in a3a, pe la 1500 rpm, daca accelerez trepideaza putin maneta pana trece de 2000 dupa care nu mai face si nu intra prea fin in viteze, adica se simte ca nu ar fi unsa, masina a stat mult in garaj, 8 luni timp de 4 ani... oare ar fi destul sa schimb numai uleiul? sper sa nu fie ceva mai grav, oricum masina a fost pana acum la tata si el nu a condus agresiv deloc si zgomotul asta a aparut de prin luma aprilie, dar tata nu prea i-a dat importanta.

| 0rlando a răspuns (pentru OSC):

Dacă trepidează maneta, e posibil să fie de la ambreiaj, presupun că nu i-a schimbat nimeni discul în ultima vreme.
Cât despre ulei, că nu a fost schimbat înțeleg, dar măcar a fost verificat nivelul și completat ocazional, sau este același ulei de 6 ani?

| OSC explică (pentru 0rlando):

Este acelasi ulei si sigur are mai mult de 6 ani dar mi se pare ca a fost completat in august cand a fost tata cu ea pe la service dar nu stiu sigur, pentru ca atunci nu a mers cu ea pentru aceasta problema, atunci a schimbat discurile, bucsele, dar si atunci se auzea dar aia n-au bagat de seama si a zis mecanicul ceva de genul,,, m-am uitat si ti-am mai pus niste ulei in cutie'', dar in rest nu stiu, o sa merg cu ea la un service, n-am ce sa fac, doar ca numai luna viitoare pot, pentru ca acum am nevoie de masina si pe la ei trebuie sa stai cu zilele...

| OSC explică (pentru 0rlando):

O sa mai pun link-ul intr-o intrebare sa vad ce mai zic si ceilalti...

| 0rlando a răspuns (pentru OSC):

Cred că ar fi o idee bună, că pe mine mă depășește situația.

| OSC explică (pentru 0rlando):

Salut, iar te deranjez, am fost mai atent si am observat ca atunci cand tin ambreiajul apasat nu se mai aude, dar cand il las zgomotul revine. Poate stii tu de ce, multumesc!

| 0rlando a răspuns (pentru OSC):

Problema asta o am și eu de vreo 5 ani la a mea și nu m-a afectat niciodată cu nimic, deci nu m-a interesat să aflu care este de fapt problema, ba chiar m-am obișnuit cu ea atât de tare, încât am și uitat că o am.
Dacă nu spuneai tu acum de ambreiaj...nici că mă gândeam la asta.
Habar nu am de ce face așa... întreabă și tu pe un forum de specialitate, cum ar fi softpedia.

| OSC explică (pentru 0rlando):

Ok, multumesc, ca nici mie nu pare sa-mi afecteze ceva, de 2 luni tot asa face, dar totusi eu o sa incerc sa o rezolv cat de repede pot, o sa merg la un service sa fiu sigur ca totul e in regula.

| OSC explică (pentru 0rlando):

Salut! Am gasit problema, am fost ieri la service si mi-au spus ca totul e de la cutia de viteze si pot sa merg inca mult si bine asa cu ea, dupa care trebuie schimbata, ai zis ca ai si tu problema asta de 5 ani, poate o sa ma tina si pe mine ceva vreme, dar mie imi place sa ii mai dau cate un pic blana, desi poate n-ar fi indicat happy

| 0rlando a răspuns (pentru OSC):

Foarte tare laughing Dacă-mi pică cutia, o tractez până la remat. că e totuși o dacie și nu merită cutie nouă.
Eu am spus că am problema de 5 ani, că de 5 ani am mașina, dar nu știu de cât timp există cu adevărat, cât despre blană... dacă eu dau în dacie 5500 de ture și nu zice nimic, probabil că un VW nici nu simte laughing

| OSC explică (pentru 0rlando):

laughing acum sigur nu prea merita cutie noua, poate si eu o sa caut una la dezmembrari dupa ce o sa ma lase, daca nu o sa-mi iau alta masina, adica tata happy dar mi-e cam mila sa o dau pentru ca e foarte ingrijita la anii ei mai ales dpdv estetic...si cum sunt si preturile acum la masinile la mana a doua, mai mult pierzi in ea cand o vinzi...