| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am
Permis de 5 luni si uneori mă gândesc ca daca vreodata nu observ pietonu vrea sa treaca pe trecere si eu nu i acord prioritate, nu zic doamne fereste sa l lovesc, dar mna nu vreau sa greșesc in traffic eu incerc mereu sa fiu o verisune cat mai buna dar ma macina chestia asta ca uneori nu observ asa bine

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ok și intrebarea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred că momentan ești versiunea beta.

| Robert671 a răspuns (pentru sierra1):

Scuza-ma pe mine, am uitat sa pun semnu’ intrebarii

| laptecucereale22 a răspuns:

Cand e trecere de pietoni mergi mai incet ca sa fii sigur că vezi daca vrea cineva sa treaca si inainte sa ajungi la trecere, uită-te din depărtare daca sunt oameni care ar vrea sa treaca, "scanează cu ochii"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și încă cate greșeli o să faci în trafic... Belești ochii mai atent la trecerile de pietoni

| MountainRiver a răspuns:

Același fu*king sentiment îl aveam și eu în primul an de șofat happy o să te obișnuiești pe parcurs și pe parcurs ce obții mai multă experiență între ale șofatului. Dar până atunci, bun venit în lumea paranoicilor, care cred că la tot pasul va da peste ceva sau cineva sau... nu știu dacă la tine e și asta, dar la mine în primul an era și paranoia la vederea oricărei mașini Dacia albă și care avea și ăla de portbagaj cu negru sus pe mașină montat, credeam că e poliția și că gata fuge după mine și mă urmărește prin trafic că sigur am prins viteză ori am dat peste cineva mai în spate și nu am văzut. laughing) Și panica era destul de mare. Deci tu dacă nu te-ai molipsit și cu acest gând compulsiv și această paranoia ești deja departe în doar 5 luni de șofat. happy

Acum, ca și sfaturi ți-aș recomanda să mai reiei legislația și să vezi că tu oricum ca începător trebuie să reduci cu 20 de km viteza prin localitate, adică maximul, daca nu mă înșel, în cazul tău oricum ar fi de 30 la oră?! Maximul în localități fiind de 50. Deci dacă tu oricum mergi abia cu un 30, poate un maxim 40, la intersecții pietonale trebuie automat să încetinești viteza cu încă vreo 10, deci intri prin intersecții cu vreun 20, 10 viteză. Deci dacă ai intra cu un 20/10 prin intersecțiile pietonale, mi-e greu să cred că nu apuci să vezi un pieton daca ar fi să treacă pe acolo. Deci sfatul meu clar, ar fi să încetinești viteza pe lângă trecerile de pietoni și să fii vigilent orice-ar fi. O dată, să vezi zebra și indicatorul, asta dacă există și zebră pe carosabil, iar apoi când oricum ai văzut că urmează o trecere de pietoni automat să fii cu ochii pe trotuarul sau zona de unde știi că pot ieși pietonii.

Ți-aș mai da un sfat, asta chiar și pe viitor, în cazul în care ajungi în zone necunoscute ție prin oraș sau chiar în alte localități în care ai fost prima dată să ai grijă în sezonul cald (primăvară/vară/început de toamnă) pe unde sunt copaci foarte înalți sau care au crengi foarte lăsate spre drum, căci acei arbori de cele mai multe ori sunt foarte trickie și ascund uneori idicatoare rutiere foarte importante și vitale unei circulații safe, cum ar fi chiar indicatoarele pentru pietoni sau chiar un cedează. E grav să nu poți vedea aceste semne și dacă la treceri tot mai e ok cu zebrele alea, în cazul în care nu vezi din cauza arborilor semnul, dar vexi zebra și tot apuci să oprești, la cedează e fatal să nu-l vezi, deoarece acesta e doar pe indicator și arareori îl mai vezi și trasat pe asfalt, dar e periculos să nu oprești la un cedează și să zicem că și mașina ar fi mai departe de intersecție și nu apuci să o vezi în timp util, tu neștiind că acolo e cedează treci și fix în acel moment apucă și mașina care avea prioritate, poate să treacă prin tine. Deci ai mare grijă la vară, copaci și indicatoarele precum Stop și Cedează, nu te juca cu așa ceva. Mie mi s-a întâmplat fix ce-ți spun eu aici, dar am avut noroc în mare că mi cunoșteam orașul și deci știam și pe unde sunt acele indicatoare de oprire, dar și că nu treceau mașini atunci. Dar, iar repet, MARE GRIJĂ!

În rest, totul se învață cu experiență și cu mult timp petrecut în trafic. Nu te amăgi cu ideea (asta în cazul în care ai luat permisul doar de "nevoie") că dacă conduci doar nu știu când sau ai învățat bine legislația și bla bla, gata automat știi să șofezi. Cu adevărat știi să șofezi doar după ce ai ieșit mereu în trafic și te-ai lovit pe toate/le-ai încercat pe toate.
Deci spor și succes! happy

| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca esti miop nu poti observa pietonul, iar daca ai fii invatat legislatia rutiera ar fi trebuit sa stii foarte foarte bine, ca ai obligatia sa INCETINESTI cand te apropii de trecerea de prietonsi si sa fii gata sa opresti imediat cum vezi un pieton ca sta la trecre sau s-a angajat in trecerea strazii.

Daca nici atata lucru nu esti capabil sa observi, poate-i mai bine sa nu sofezi niciodata, daca nu te poti concetra sa observi tot traficul, decat sa risti a omori pe cineva.

| popapopica a răspuns:

Cum sa nu vezi un pieton? Ce, e furnica? Apoi la trecerile de pietoni, obligatoriu incetinesti. Ai timp sa vezi si furnica.
Dar daca nu ai vederea buna, mai bine renunta la sofat. Altfel, iei o viata de om iar tu intri in puscarie. Nu poti aduce scuza ca "nu vad bine" din moment ce ai trecut examenul medical pentru fisa medicala.

| laptecucereale22 a răspuns (pentru MountainRiver):

Doar in afara localității e minus 20km, in localitate se respecta semnele ca toata lumea