| tudy26 a întrebat:

Salut,am si eu o problema.Totul a inceput acum câteva zile am lăsat masina in parcare o zi fara sa o misc,a doua zi deschiderea centralizată nu mergea, am stiut direct, n-are curent. Seara in aceeasi zi un prieten mi-a dat curent, am facut o tură si am lasat-o in parcare.A doua zi dimineața aceeasi problema fara curent.Tin sa precizez ca am schimbat cureaua de la alternator cu un an in urma pentru ca fluiera, iar inainte de belea imi dădea senzația ca fluiera 1-2 sec. Va rog ajutati-ma Ps: Aş vrea sa stiu la ce cheltuială sa ma astept. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil bateria masinii este consumata si trebuie una noua!

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Nu prea avem noi de unde sa-ti spunem cu exactitate care e problema.
Poate fi un consumator pe care tu nu-l stii, poate fi la fel de bine bateria sau alternatorul defect.

| anonimg a răspuns (pentru OldSoul):

Folositor si inteligent.

Bula
| Bula a răspuns:

O tura nu ti-i suficienta s se incarce acumulatorl, ii trebuie cateva ore sa fie turat motorul sa se incarce.
Dar daca-ti aluneca cureaua, posibil sa nu angreeze bine nici alternatorul, ca urmare sa se incarce putin sau chiar deloc.
Ia un voltmetru si masoara tensiunea pe bornele bateriei.
Pornesti motorul, lasi 5-10 minute in relantina, dupa care opresti motorul si masori:
- Daca tensiunea este sub 12V, bateria are celula moarta
- Daca are tensiune intre 12-14V, atunci incarcarea a fost slaba, probabil de la cureaua care aluneca.
- Daca are peste 14V, atunci bateria este buna, dar trebuie incarcat mai indelungat sau incarcat cu un incarcator de la priza.

Daca bateria nu are celula moarta, refaci masuratoarea bateriei dupa 12-24 ore, fara sa folosesti masina (nu dai drumul la motor)
Daca tensiunea initiala a fost peste 14V si a scazut cu mai mult de 2V, inseamna ca ai depuneri de pasta in acumulator sau acid putin, eventual o scurgere de curent prin instalatia electrica. E bine sa apelezi in acest caz la un electrician auto bun, cu experienta!

| Heylin a răspuns:

Ai nevoie de o baterie nou. Costa in jur de 300 de lei.