| summerfun a întrebat:

Am terminat scoala de soferi si acum trebuie sa imi iau o masina as vrea sa stiu ce masina sa imi iau (nu o vrau noua) cate e mai buna si la un pret mai mic. Poate puteti sa imi dati si un link.
Merci anticipat.

Răspuns Câştigător
| Florian20405 a răspuns:

Salut,frumos a6-le ala care ti-a dat linkul, dar daca vrei ceva pentru inceput, cele mai bune masini ar fi asa:
Matiz, logan, Fiesta sau Punto.
Dintre toate acestea cea mai fiabila ca si mecanica ar fi Fiesta 1.3 benzina dupa (parerea mea,care am avut aceea masina adica Matiz) ar fi Matizul,care e super usor de intretinut, fiabil dar mic la interior si la exterior bineinteles, care aduce un plus la parcari.
A treia varianta ar fi loganul care are urmatoarele avantaje:
destul de fiabilie, consum foarte bun, intretinere mica si spatiu mare.In schimb nu-ti va placea interiorul deloc, cel putin mie unu nu-mi place, oricum nu aveam si nici voi avea asteptari de la un logan, totusi e dacia/renault.Vei mai avea neplacere in depasiri mai ales cu 1.4/1.6 mpi in depasiri sau 1.5 dci 65 cp laughing nu prea ai putere, dar pentru Romanica' e suficient.
Bafta!

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ideal ar fi sa ne spui si la ce iti trebuie masina, ce buget ai, si ce asteptari...
Ca prima masina, nu merita sa-ti iei ceva bun, mai ales daca esti inca elev. Eu iti recomand Loganul, pentru pretul de achizitie, costurile intretinerii, si fiabilitate. Se parcheaza usor, are mult spatiu util, nu se strica, nu e vechitura, si daca strici ceva la ea (mecanic sau de caroserie), se rezolva ieftin.
Dupa ce iti faci "rodajul" pe o masina oarecare, ai sa stii daca vrei altceva, o vinzi pe asta si iti iei ce iti doresti. Pentru inceput trebuie o masina cat mai 'neutra', iar Loganul e perfect.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt zeci, sute de modele de masini in lumea asta. E aproape imposibil sa iti dam link cand tu nu spui nici macar de buget ai si ce vrei sa faci cu ea

| mihai421 a răspuns:

Prietene,uite. Te ajut cu mare drag. http://www.autovit.ro/audi-a6-C35696895.html
uite aici un link, si este la un pret accesibil. Diesel, 1896 cm3 Merita. Bafta! Sper ca te-am putut ajuta.

| mihai421 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

laughing Logan? Da ce ii el? Ceausescu? Fii serios. Tineri din ziua de azi vor Dacia Logan? Si plus de asta nu l-as lua nici daca m-ai impusca. Am vazut la Logan ca daca intri cu el intr-ul stalpisor de lemn deja ii praf, iar la Audi daca dai in acel stalpisor, nu ramane decat praf, Ii poti indoi caroseria cu pumnul, dar la Audi nu. Salut. Aaa da, la 18 ani eu n-am avut Logan, ci Audi A5.

| summerfun explică:

As vrea ceva pana in 3500 euro maxim 4000. Nu un sedan mai bine un hatchback usor de intretinut cu taxe mici si poate mai mult de 70 CP.

| MariusF23 a răspuns (pentru mihai421):

Bine ca tu ai bani, poate omul n-are bani de A5. Sau daca abia isi permite masina, nu o sa poata trai cu consumul, intretinerea si eventualele reparatii la caroserie.

| AndyPeScurt a răspuns:

DACIA LOGAN 1. 6MPI 2006-2007
GOLF 4 1.9 TDI 2002
PASSAT 1.9 TDI 1999-2000
AUDI A4 2000-2001
TOTUSI EU AS MERGE PE LOGAN...
BAFTA

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mihai421):

Habar n-ai ce vorbesti... Din "tineri" (tinerii) din ziua de azi fac parte si eu. Am avut si Mercedes cu ceva 'ciuning' pe el, si tot mi s-a parut dragut Loganul pe care l-am avut.
Stai calm, la 14 ani si eu eram cu aceleasi idei ca si tine. O sa cresti mare intr-o zi, si ai sa fii fericit si cu o SuperNova, doar sa fie a ta, si sa te lase ai tai sa iesi cu ea oricand.
Bafta!

| Altadata a răspuns:

Cauta pe autovit nu ai cum sa nu gasesti ceva ce sa nu iti placa.dar orienteazate dupa un hatchback gen ford focus ford fiesta golf 4
Fiat grand punto