| vladeusebiu a întrebat:

Am un bmw e46 320d din 2004 150 Cp.De la treapta a 3 in sus se aude un huruit cand accelerez, se misca schimbatorul, trepideaza volanul, Ce poate fi?

2 răspunsuri:
| GabrielDaniel01 a răspuns:

Cutia de viteze, pinioanlele, cel mai bine merge la un mecanic pana nu devin si mai garv

| Simpatic a răspuns (pentru GabrielDaniel01):

Nu e de la volant (volanta) acel huruit? el pare ca are cutie de viteze manuala, poate fi de la timonerie care e slaba calitativ la e46, dar huruitul...cand cutia este problematica nu se aude huruit la accelerat ci se aude un sunet aiurea cand schimbi trepte, nu merge sa bagi intr-o treapta.
Timoneria este in momentul in care atunci cand schimbi o treapta schimbatorul are un joc exagerat de mare, se duce sau sta intr-o parte.
Trepidatul volanuli are multe cauze : volanta, discuri ovalizate, chiar si cand masina intra in limp mode etc