| Wex09 a întrebat:

Salut! Am un golf 5 2008, tour edition si de ceva timp incoace cand merg in a I a sau in reverse in spate la roata din dreapta se aude ca un fel de scartait, parca se freaca ceva acolo, asta doar la viteze mici, o data ce maresc viteza sunetul dispare, idei?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vezi tampoanele motorului, sa nu fie fisurate ori chiar rupte. Am avut cazuri la fel, tot VW erau (au tampoanele mai slabute), iar explicatia era: motorul se ridica de pe suporti la plecarea de pe loc, iar din aceasta miscare, evacuarea/toba finala lovea in caroserie.
Edit: toba este pe stanga; daca sunetul este pe dreapta, verifica roata, sa nu fie blocata. Vezi daca se incalzeste janta in mod deosebit.

| Wex09 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Janta nu se incalzeste, dar multumesc frumos!