| Robert262626 a întrebat:

Salut,am un opel vectra c automata, de la o vreme mai mult de la treapta 3 nu o mai schimba.(pe diagnoza nu apare nimic.

6 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

La primul simptom inlocuiesti filtrul si uleiul la cutia de viteze, de regula se face la 60.000 km.

| Robert262626 explică (pentru KovacsB):

Este schimbat și uleiul și filtrele.

| KovacsB a răspuns (pentru Robert262626):

Cutia are doar un filtru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singura solutie este sa mergi la un mecanic bun rau neautorziat cu frica de Dumnezeu, sa scapi de preturi halucinante sa verifice ce are, am nr cuiva extraordinar daca doresti nr lui, in privat. De 2020 numai la el merg, mi-a pus pe picioare 2 masini cutie automata. Spre exemplu in loc sa platesc vreo 6000-10.000 lei a reusit o treaba foarte buna la si am platit doar 3500, am avut span la bmw, modelul motor n47, apoi mi-a facut si jaguarul. Mi-a diagnosticat jaguarul la telefon cand am avut probleme cu el in Austria, mergeam spre uk

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Du-te la un service de cutii. Poate scapi doar cu inlocuire ulei + filtru.
Majoritatea cutiilor automate de pe acel model de Vectra/Saab au mers cu acelasi filtru din fabrica si pana in prezent, din cauza ca trebuie demontat mult pana se ajunge la el, iar majoritatea posesorilor au schimbat doar uleiul, probabil nici pe ala complet.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

App, pe diagnoza nu are ce sa-ti apara. Mi se pare ca AF40 e o cutie fara 'calculator', adica o hidramata d'aia pe vechi, doar cu bloc de valve. Aisin le face, acelasi producator care lucreaza si pentru Toyota.