| ojica99 a întrebat:

Aseara mi-am pus pe poziții becuri galbene, gen UȘ style. Am o rugăminte, îmi puteți spune dacă este legal, sau dacă îmi va comenta politia? Nu vreau sa mă trezesc fără certificat. Menționez ca sunt doar pe poziții.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dpdv legal, nu aveti voie sa efectuati nici o modificare la sistemul de lumini. CU alte cuvinte, nu puteti folosi becuri colorate sau altfel (mai bine zis) decat cele de fabrica. Din pacate nici varianta cu becuri LED nu e voie, deoarece au lumina alba. Asta e, va stiu frustrarea. Daca dl politist e pus pe treaba are tot dreptul sa va dea amenda, retinerea certificatului de inmatriculare, poate si permis daca nu gresesc. O zi buna!

7 răspunsuri:
| Denila123 a răspuns:

De ce sa ei amenda, când poți remedia defecțiunea

| Denila123 a răspuns:

De ce sa ei amenda, când poți remedia defecțiunea
De care becuri vorbești cele de semnalizare sau cele de avari

| ojica99 explică (pentru Denila123):

Sunt niște becuri de culoare galben închis puse pe poziții. Seamănă cu cele de semnalizare

| Denila123 a răspuns (pentru ojica99):

Remediaza problema, intra in grup mecanic auto Timisoara

| darrio2007 a răspuns:

Daca erau albe, si cele pe care le-ai pus, tot albe trebuie sa fie.

| mgtow a răspuns:

Eu am vazut masini cu becuri galbene pe faza scurta in Spania si in UK, daca aveau probleme le schimbau si inca continua sa circule asa. In Romania daca iti comenteaza politia ii tragi una in bot si pleci, nu vezi toti politaii mananca bataie in tara.

| ojica99 explică (pentru anonim_4396):

Am inteles. Mulțumesc. Dar totusi, in legislație spune ca becurile trebuie sa fie de culoare Galbena sau alba.