| marianpurdea a întrebat:

Salut, cat la suta am voie sa pun folii pe geamurile din spate, si cat la suta am voie in geamurile din față? Si unde trebuie omologate?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe spate ai voie sa le faci complet negre, nu mai stiu cat zice legea, 5% sau chiar 2%.
Iar pe fata mai deloc. Geamurile vin din fabrica la o transparenta de 70%, si stiu ca se mai putea reduce cu 15%, parca. Sau mai putin. Oricum, nici nu merita sa platesti pentru diferenta aia, efectiv nu se observa ca ai pus folie, daca vorbim despre cea legala. Eventual merita daca pui cu protectie UV, ca sa fie mai racoare in masina/sa nu te mai arda soarele in mers.

| ninuku a răspuns:

Orice modificare pe care o faci la masina, ca e vorba de toba, ca e vorba de folii, omologarea se face la RAR.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru ninuku):

Foliile se omologhează de cei care le montează daca sunt autorizați. Nu e nevoie de mers la rar.