| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Ce masini recomandati pana in 2800 euro? M-am tot gandit,vreau ori un hatchback vechi,gen opel corsa sau skoda fabia,ca sa mai am bani de folie,subwoofer,cd nou etc ori un sedan gen toledo, bora passat sau un e46 poate facelift daca am noroc.La inceput ma orientam la un consum mic,fiind elev,dar am zis ca mai bine imi iau o masina cu care sa nu imi fie rusine sa merg cu pritena in oras.Ce masini recomandati, avand in vedere ca o sa o cumpar prin februarie 2017?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce rusine? Daca agati o fata 'cum trebuie', o duci si cu Dacia, cu conditia sa nu fie d'aia cu oglinzi de bazar, eleron si vreo 10 "Nike-uri".
Fereste-te de Polo, Golf, Leon, Octavia, Fabia.
Un Passat b5 ar merge in bugetul tau, daca dai de un TDI ingrijit, eventual cu taxa nerecuperata si il treci pe numele parintilor, esti "boss".

20 răspunsuri:
| Anonim2322343a a răspuns:

Eu iti recomand un BMW sau un Audi, dar in special un model de Audi mai vechi (A4, A6). Masinile Audi sunt unele bine facute, iar una mai veche, dar ingrijita este perfecta pentru un elev, avand consumul mic.

| KodrutZ a răspuns:

Ia si asteapta Tesla. Prietena o scoti la plimbare pe jos in oras, pana in 2800 EUR va luati doua biciclete BUNE. Sau nah, daca vrei sa mori intr-o conserva, go ahead... e absolut fantastic cum extrem de multi care nu castiga nici 2000 RON pe luna viseaza la masina si dupa aia nu mai stiu cum sa se fofileze de taxe, impozite, amenzi. Nu e nici o rusine sa te intinzi cat iti e plapuma. Eu cu nevasta castigam cel putin vreo 6000 RON lunar, in lunile bune trece lejer de 11000-12000, dar efectiv nu vedem unde e rentabilitatea "investitiei" intr-o masina. Ai o varsta la care cele mai bune investitii le poti face in viitorul tau efectiv - si aici nu discutam decat de doua lucruri - educatie si experiente. Experiente, nu experienta. Daca nu sesizezi aspectul, o sa o faci intr-o buna zi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Inteleg ce spui/spuneti, insa chiar imi plac masinile, sa ma plimb cu masina, m-as plimba zi si noapte, imi place sa imi petrec timpul liber intr-o astfel de atmosfera.Intrebarea e una simpla, vreau sa ma documentez sa vad ce s-ar merita sa iau, sa ma gandesc de 2 ori, ca atunci cand o sa fie cazul sa stiu ce sa aleg.Sora mea si-a ales masina dupa urmatoarele criterii, culoare si kilometrii, nu vreau sa fac la fel.Cat despre tesla si electrice, nu am nici rabdare si nici bugetul disponibil, cand o sa fie lansate electricile o sa aiba un pret de pornire bomba.Aceasta intrebare a fost pusa in scopul de a compara modelele si a alege masina mai avantajoasa.Multumesc oricum!winking

| Sofer a răspuns:

Daca vrei ceva bun si ca stabilitate o berlina sau break.
Vw bora berlina/variant 1.9 TDI 90 cp alh/101 cp axr /110 cp asv. Benzina doar 1.8T atat.
Audi a3 aceleasi motorizari de mai sus
Opel astra g 1.7 cdti 80 cp sau pe benzina 1.6.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Electricele deja au fost lansate si costurile de rulaj sunt aproape nule fata de astea pe benzina. Chit ca dai o caruta de bani pe masina, in maxim 4-5 ani se amortizeaza cu varf si indesat.
P.S. Sper ca nu stai la bloc si o sa aveti vreo trei masini in familie dupa ce iti iei si tu...
P.S. 2 Ia frumos un Opel Corsa. Am un prieten care si-ar putea permite bine-mersi masina la 20-30k EUR dar merge cu o Corsa cu motor de 1.2. Cel mai avantajos e sa fii intreg si sa poti munci cat sa iti cumperi la un moment dat a doua masina. Uite, sugestiile lui Denys mi se pare decente. Un Astra G CDTI ar fi ok, buba la diesel e ca daca ti se buleste motorul ai cam pus-o...

| RB26DETT a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu te pune nimeni sa-ti iei o conserva, iti iei si tu ceva mai solid, daca tii la siguranta Volvo, daca vrei smecherie si bascalie, atunci uita-te la bmw, audi si vw, daca vrei the best or nothing dar cu rugina de nu-ti dai seama de culoarea masinii iti iei mercedes, ei bine, cu 2000 de euro, acum 5 ani mi-am luat eu un volvo v40 din 97' 2.0 + GPL, inca il am, inca merge, la 450 000 km, ca nou, nici cea mai mica problema, singurele probleme apar din cauza mea, recent am luat un crater la 90 km/h de am indoit o janta de magneziu, nu mare lucru, un arc, un amortizor si cam atat, in rest, gaz si da-i, consuma 10% dar fac 100 de km cu 23-24 de lei, mie imi convine, am si ceva putere sub capota, o masina sigura, este mai sigura decat un golf 4 sau o astra g de exemplu si mult mai avansata decat astea 2, mult mai confortabila, problema este ca nemtii impreuna cu mai mult alti europeni care s-au luat dupa nemti au facut masinile pe anumite clase, ei bine, volvo le-a facut putin altfel, v40-ul este cel mai de jos model de la volvo insa bate un passat, bate un a4, bate un seria 3, testat, probat, confirmat de mine, aveam asteptari mai mari de la e46 insa. acum e si vorba de gusturi, gusturile nu se discuta, mie nu-mi plac alea nemtesti de exemplu, mi se par prea monotone, prea dintr-odata, nu stiu cum sa explic, mi se par seci, mi s-a acrit de designul nemtesc care nu este unul neaparat placut, atata tot sentimentul ala ca ai masina nemteasca, esti in rand cu turma... mda, ei bine, referitor la raspunsul tau, KodrutZ, iti spun sincer ca as vrea si eu o bicicleta, mi-ar place una doar ca in ziua de azi sunt prea scumpe si nu se prea merita sa dai 40 de milioane pe una ca sa fie buna si iti spun eu ca odata ce omul vrea subwoofer si alte alea, nu cred ca ar fi multumit sa-si ia bicicleta si te rog arata-mi un cuplu care sa prefere sa se plimbe cu bicicletele prin oras decat cu masina, asa-i ca-ti este greu sa gasesti unul? Oare de ce? Suntem mult prea comozi pentru bicicleta si nici nu avem infrastructura si daca se face pista de biciclete tot oamenii merg pe ea sau parcheaza dobitocii acolo... in fine.
Inca o treaba, spune-mi te rog, cum ar fi sa ai de facut naveta la lucru 20 de km de exemplu, ce ti-ai lua? masina sau bicicleta? Poate mai vrei sa mergi undeva, intr-o vacanta, iti spun eu ca-i naspa sa depinzi de altu', asa cu masina ta, te duci unde vrei cand vrei, cat de tare vrei, pe banii si masina ta, libertate! Nu milogeala ca hai du-ma si pe mine acolo sau mai stiu eu ce... la banii pe care-i castigati ma mir cum de nu va luati masina ori nu va plac masinile ori nu va pricepeti niciunul la condus sau mai stiu eu ce, un motiv trebuie sa fie!
Oamenii fac ce vor cu banii pe care-i au, intr-adevar, nu-i usor sa intretii o masina cu salariul minim dar gandeste-te ca acum multi ani, traiam o familie de 4 membri cu masina cu tot la un salariu de 2000 de lei si o duceam bine!
Observ din raspunsul tau ca nu vezi rentabilitatea unei masini la salariul ala. pai mai omule, nu-ti iei masina dintr-un singur salariu, pui bani de-oparte si-ti iei una si nu trebuie sa o iei neaparat cat mai noua, conteaza sa o iei cat mai buna! De aceea s-au inventat forumurile, te uiti pe forumuri si vezi care sunt masinile problematice si care sunt masinile bune! Dai 3-4 k euro pe o masina si aia-i o ai, e masina ta, te poate tine 10 ani de acum in colo sau chiar mai mult, eu unul ma gandesc sa mai tin v40-ul inca 10 ani, de ce? m-am atasat de masina, imi place mult prea mult, merge ca noua, are dotari suficiente, casetofonul original, boxele originale, masina de aproape 20 de ani, totul perfect functional! Si spui ca nu merita sa investesti intr-o masina, nu te pune nimeni sa dai 5000 de euro pe un zgarci de 60-80 de cai din 2007 dupa care sa te plangi ca e lenta sau mai stiu eu ce, nu ai dotari pe ea sau ca nu stiu ce are, eu am dat 2000 pe a mea, mai multumit de atat nu pot fi de ea! Conteaza si ce masina iti iei! Iti iei una cu probleme atunci scoti bani dupa bani, iti iei una buna, consumabile, combustibil si rahaturile de taxe si impozite, regula numarul 1, motor de maxim 2.0 ca ai impozit cam pana in 200 de lei pe an, ce-i mai mare de 2.0 de la 1000 de lei/an in sus!

| KodrutZ a răspuns (pentru RB26DETT):

Tot ce e pe 4 roti e conserva. Faptul ca ai luat craterul ala la 90 pe ora nu e vina ta, ci vina idiotilor care nu au grija de drumuri si mai ales care pun taxe mult prea mici pentru masini. Volvo... oh da, Volvo. Urate dar fac treaba cu brio.
P.S. Stiu cupluri care se plimba cu bicicletele. Si ei, si copiii. Si au masina, si castiga impreuna peste 10.000 RON in toate cazurile. Chestia e ca la noi s-a ajuns la prostia asta ca cu cat mai putin castiga cineva, cu atat mai mult vrea sa demonstreze ca de fapt ar castiga mai mult. Daca iau si adun la o bere vreo 6-7 insi de bun simt, care castiga(m) la un loc peste 100.000 RON lunar, zici ca suntem profesori sau functionari. Fara blinguri, fara telefoane de zeci de milioane, fara talente. Comoditatea te omoara, la fel ca si dependenta de bani. Pana la un punct sunt buni, de la punctul ala incolo trebuie' sa gandesti dincolo de partea cu "bani, bani, bani" si sa realizezi ce e important cu adevarat.
P.S. Nu am mai mers cu bicicleta de cand era sa crap de 2 ori in acelasi loc, la vreo 2 saptamani distanta una de cealalta faza. Totusi cred ca imi voi lua una noua (sau sh, nu e nici o rusine) cand o sa invete fiica-mea sa mearga fara roti ajutatoare.

| OldSoul a răspuns:

Sfatul meu e sa nu-ti bati capul, mai este aproximativ un an pana atunci, nu este nici o graba, vor mai scadea preturile intre timp, si intr-un an se pot schimba chiar multe.
Fa-ti o lista de modele care-ti plac, cu tot ceea ce doresti sa fie pe ele, aici ma refer la dotari si la motorizari, informeaza-te de pe forumuri despre modelele respective si pune-te de pe acum sa cauti o posibila masina (asta daca ai banii) pana atunci daca cauti si esti rapid poti prinde o masina decenta la un pret mic.
Din ce ai spus tu, cele mai "bune" ar fi Passat-ul si BMW-ul, dar te avertizez ca te cam arde la intretinere, asta daca vrei diesel, daca iei pe benzina e mai ieftin putin.
Iar in 2800 de euro sunt sanse destul de scazute sa prinzi un Passat/Bmw bun, cu atat mai mult ca trebuie cel mai probabil sa o si inmatriculezi.

| Sofer a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Saab, honda, Toyota ce zici? Mi-a placut mult Saab.

| KodrutZ a răspuns (pentru OldSoul):

In alta ordine de idei, Olanda deja a anuntat - incepand cu 2025, o sa interzica orice altceva pe patru roti (sau mai multe) decat eletricele. Probabil ca doar vehiculele blindate ale armatei o sa mai fie cu motoare cu combustie...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Sofer):

Honda si Toyota nu cunosc, dar 'se zvoneste' ca ar fi foarte fiabile.
Saab e o varianta premium al Opelului Vectra, cu motorizari destul de potente, si siguranta sporita.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru KodrutZ):

A zis ca se vor comercializa doar electrice din 2025, nu a zis nimic de interzis pe cele existente. E o mare diferenta

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Anonim2322343a):

El are buget de 2800 euro si tu ii recomanzi BMW si Audi A6? Hai serios

| KodrutZ a răspuns (pentru suntserios):

O sa urmeze si interzisul astora existente - sau taxarea cat sa nu merite sa le tii, se descurca ei. Numai sa nu ii manance musulmanii pana atunci.
Legat de ce ii ziceai lui Mario, se incadreaza si cu BMW-ul. La cate BMW-uri vad zi de zi de pe care pica tablele...

| Anonim2322343a a răspuns (pentru suntserios):

A adus un prieten un Audi A4 din 2001. Arată și mergea IMPECABIL, l-a dat cu 1500e.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Anonim2322343a):

Stiu, ca e plina tara de Audi si Bmw vechi de 20 ani cu peste 300.000 km si care scot fum cat o locomotiva. Cu numar de Bulgaria si asigurare din parti e reteta perfecta

| Sofer a răspuns (pentru Anonim2322343a):

Mai ok un passat sau o bora pentru el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Da,e vorba de Olanda,in Romania cand o sa se intample? Plus ca daca stai sa te gandesti la cate masini sunt in tara,nu ai avea unde sa le duci,ce faci le casezi pe toate? Astea sunt viziunile unor visatori sa scoata masinile pe benzina/motorina, maxim cred ca o sa se inventeze si o sa se comercializeze ceva panouri adaptabile pentru masini, sa mearga eco sau gadgeturi de genu' cum a facut un francez cu un logan, l-a facut electric, dar masina in sine a ramas la fel.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai e suficient sa le faci electrice. Buba e ca la noi se importa/inca circula multe cu sasiul praf. La alea ce naiba sa mai faci? Se intampla in Olanda intai, la noi mai dupa aia. Bine, la noi sunt guvernantii tampiti. Eu as elimina orice taxa legata de masini si as baga toate taxele in pretul benzinei. Fac benzina/motorina de 3 ori mai scumpe ca acuma, si platesti cat te plimbi. Pentru contrabanda cu carburanti si alte manareli, pedeapsa cu moartea pe loc.

| blAster85 a răspuns:

Daca iei ceva din grupul vag sa fie motor 19tdi/90sau max 130 cp. Eu de exemplu am un a6 din 98 de 110 cp motor tdi 19 AFN unul dintre cele mai dure. Consum mic si merge bine. Prima data cumpara masina, pune-o pe numele tau, fa-i asigurare, taxe etc., revizie distributie, curele, auxiliare etc. etc., ulei, filtre, sistemul audio mai poate astepta.