| ParradiSs a întrebat:

Salut, ce pareri aveti de mazda 6 2.0 140 cp din 2009?

10 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Un review care te-ar putea ajuta: https://autolatest.ro/......si-350-nm/

| Frank51 a răspuns:

Părere foarte bună.

| RealKing01 a răspuns:

Având in vedere că are 140 cp este o mașină puternică dar scumpă ca preț.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tabla de 2 lei, mecanica de Ford.
Romanilor nu le plac Fordurile, dar le plac Mazdele rolling on the floor
Eu as lua Mondeo, e aceeasi platforma, dar mult mai bine executata.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Sincer, mai bine nu. Masina e facuta pe platforma de Ford focus dar motorul 2.0 diesel este facut de Mazda. Nu e reusit deloc. Japonezii ( cu mici exceptii) chiar nu sunt buni in a face motoare diesel. Daca vrei mazda 6 as lua doar benzina. Daca chiar vrei diesel atunci as lua un Ford Mondeo. Aceasi platforma dar macar au motorul 2.0 diesel de PSA ce e mai reusit. Evident mai sunt si alte optiuni din grupul VAG, Seria 3, etc.

| ParradiSs explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu am auzit sa se planga cineva de tabla eilaughing

| ParradiSs explică (pentru ClaudiuM1997):

Din cate am citit pe net si alte pareri, ar zice ca ar fi un motor reușit

| badpanda a răspuns:

Cauta un forum de Mazda 6 sa vezi acolo probleme la motorul diesel.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru ParradiSs):

Am amic ce are motorul asta dar in varianta euro 3 fara DPF, anul 2005. E acelasi motor dar pe caroseria veche. De cand are masina in cam 3 ani o schimbat: ax cu came, injectoare, volanta cu masa dubla, radiator, electromotor, ax cu came si turbina. Ce ii drept o si avut el noroc urat cu masina dar totusi... Nu am auzit la 2.0 de la bmw, 1.9/2.0 de la VW, 2.0 ford sa pice toate chiar asa. Dupa o venit unul cu mazda 3 2.0 diesel 2008 la un amic sa ii dea regenerare fortata. Filtrul de particule kpoot. O alta cunosinta are mazda 3 2006 si e mancata de rugina. Personal, pentru Romania as lua ceva german pe diesel. Nu doar ca consider ca is mai ok pe partea de diesel dar ai si mecanici si piese pe toate gardurile. Chiar si la dezmembrari daca e nevoie.

| ParradiSs explică (pentru ClaudiuM1997):

Ai dreptate, insa sin care am citit cele din 2009 in sus au alt motor de disel cu 2l, oricum o sa ma mai gandesc, mersi pentru răspuns!