| Brastuler a întrebat:

Salut cu aceasta ocazie va cer ajutorul!
Am un audi a3 8p1 2.0 TDI BKD și nu știu cum Dumnezeu sa scot antigelul din sistemul de răcire (radiator vas etc) nu are un capac sau vreun robinet poate are da nu l-am văzut!
Ajutorr!

7 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Din cate stiu eu ar trebui sa fie un robinet la radiator in fata in coltul stanga jos, daca ai scut, cel mai probabil scutul acopera acel robinet si din aceasta cauza nu l-ai vazut deja.

| Brastuler explică (pentru OldSoul):

Scutu-i jos mai tot din punctul de vedere a protecției cred cât trebuie sa demontez bara de fata ca sa pot sa termin treaba

| OldSoul a răspuns (pentru Brastuler):

Nu stiu cum este la A3, dar nu cred ca e necesar sa dai bara jos.
Uita-te cu atentie in partea de jos a radiatorului spre motor, in zona aceea trebuie sa fie sistemul de golire.

| relian a răspuns:

Sa dai jos antigelu pentru ce? Nu ai nici un robinet nimic, trebuie sa desfaci furtunu la partea de jos de la radiator, scoti capacu la vasul ala de expansiune si apa curge jos toata, antigelu ce ai tu.Robineti la radiatoare nu sant.

| Brastuler explică (pentru relian):

Salut am dat și bara jos ca sa fie data.
Sub radiator am doua țevi(de guma) groase le-am desfăcut nimic gol pe dinăuntru mai sus pe la mijloc am mai văzut o țeava și ea cred ca are legătura cu antigelul.
Pe tot Internetul nu am găsit cum sa scurg antigelul la o mașină...
Poate aveți un tutorial ceva sa ma ajute

| relian a răspuns (pentru Brastuler):

Radiatorul de apa are antigel in el, trebuie sa stii ce radiator desfaci.Nu are cum sa fie gol, gol ar fi radiatorul de AC dara si din ala ai iesi freonul si apoi ar fi gol.
Cauta pe Youtube-
https://www.youtube.com/watch?v=bP_1zK0X1B4

https://www.youtube.com/watch?v=ejZHTrsbE8Y

| relian a răspuns:

Cuati jos de tot la radiator furtunul cel mai gros, deci cel mai gros, ala e pentru apa, antifreez cum ii zici.Nu trebuie sa faci exact ce fac aia in video pe Youtube doara dai drumu jos.Aia nau cum sa arate cai da drumu jos pentru ca este ilegal, antigelu ala contin substante otravitoare, deci daca ai service legal este sal il recuperezi sau sa-l dai la canal, dara nu pe pamant, nu sa bea pasari sau animale sau plante zic ei.DEci acolo cauta cum e al doilea link, nu trebuie sa urci masina asa de sus, poti desface acel furtun si pe deasupra.