| led100 a întrebat:

Salut, de ce nu mai trage motorul ca inainte? Am un golf 6 1.6 tdi de 105 cp si parca cand sunt in viteza a 2 a nu mai are atata putere ca inainte si turatiile cresc mai repede, mentionez ca atunci cand pornesc masina turatiile sar o secunda de 1000 pana la 1100 iar apoi isi revine la 900, sunt stresat, va rog spuneti-mi ce are ca sunt stresat, nu mai pot sa dorm noaptea.

Răspuns Câştigător
| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Se intampla ca atunci cand ambreiajul este defect motorul sa urce in turatii dar nu si in viteza. Daca stii ca ai un ambreiaj mai vechi, merita sa-l verifici. Inafara de mecanic, testeaza-l urcand in ultima treapta de viteza si incearca sa pleci de pe loc cu frana de mana trasa. Daca motorul urca in turatii in treapta 5-6 pe loc, atunci inseamna ca patineaza ambreiajul si trebuie inlocuit.

4 răspunsuri:
| Levi123 a răspuns:

Pai daca ai infundat dpf, normal ca nu trage, schimba si tu pe la 3000 de rotatii.

| led11 a răspuns (pentru Levi123):

Pai nu il am infundat, in bord nu e aprins nimic dar nu am mai scos-o de mult pe autostrada

| led11 a răspuns (pentru Levi123):

Dar iti multumesc mult de sfat, chiar m-a ajutat ca sa stiu pe la ce treapta sa schimbwinking

| KovacsB a răspuns:

Modelul tau are probleme cu egr-ul, poate fi infundat si sa nu-ti dea eroare.