| Mutzi a întrebat:

De ieri aud un sunet la roata dreapta fata la masina, un fel de falfait. E fosta masina a lui tata, (un bmw e60 2008 226000km) si nu o conduc de mult timp. Ce mi se pare ciudat e ca sunetul se aude doar la viteze mici (sub 30km/h). Stiu ca trebuie sa ii schimbam lichidul de frana, placutele si discurile fata, din cauza asta m-am gandit ca poate s-au ovalizat discurile. Vreau doar sa ma asigur ca nu e nimic mai grav, pentru ca taicamiu a zis ca face service-ul doar la vara. Multumesc anticipat!

10 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Din cate stiu eu, daca ai discul ovalizat, ar trebui sa simti si in volan, mai ales cand franezi. Poate a facut cauciucul vreo galma, poate s-a dezechilibrat roata; ai urcat vreo bordura intr-un mod mai violent sau ai luat vreo groapa ieri?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Duo in servis este importantă siguranta soferului si a celorlati participanti la trafic decat ce vrea tatal tau, daca el vrea la vara sa ducă masina in service inseamna ca pîna la vara nu o conduce nimeni, sau vrei vreau accident sau vreo amendă?

| baru a răspuns:

Posibil aparatoarea de tabla sa atinga de tambur.

| Simpatic a răspuns (pentru baru):

Da la asta ma gandeam si eu, doar asa face un falfait de tabla pe tabla dar nu urat sau foarte deranjant.

| Simpatic a răspuns:

Cand discurile sunt ovalizate simti o usoara bataie in volan incepand cu 80-90 km/h atunci cand franezi usor

| baru a răspuns (pentru Simpatic):

Demonteaza roata si vezi...

| Mutzi explică (pentru baru):

Pai si cum ar fi fost posibil sa se intample peste noapte treaba astahee hee

| Mutzi explică (pentru wildthing):

In directie nu simt nimic. Am crezut ca sun discurile deoarece am observat ca se aude doar cand franez la viteze mici(mai ales in giratorii sau asa). M am uitat in spatele rotii si am comparat cu cea de pe stanga care nu face nici-un sunet, nu vad nici o diferenta.

| baru a răspuns (pentru Mutzi):

Posibil sa fie atinsa de bordura... posibil.

| Mutzi explică:

Pentru cei curiosi voi face un mic update. Imi pare rau ca nu v am raspuns la sugestii. Am vorbit cu taicamiu(el sta in alt oras) si mi-a zis ca stie ca discurile sunt putin ovalizate, asa mi le-a lasat. Sunetul a persistat totusi, si am simtit ca volanul este mai rigid in curbele spre stanga decat spre dreapta. Acum 2 zile am avut un incident. Masina era parcata in fata casei. O doamna a intrat intr-un motociclist, i ar acesta a intrat cu motocicleta direct in bara mea fata dreapta(unde auzeam acele sunete). A ajuns taicamiu acasa intre timp, a condus masina 5 minute si a zis ca merge perfect. M am mirat si nu l am crezut, am dat si eu o tura si intr-adevar nu mai dadea niciun semn ca ar avea vreo problema. Ciudata situatiehee hee in orice caz luni ma duc sa-mi fac o constatare si dupa la service ca sa fiu totusi sigur.