| gtr2rr3 a întrebat:

E adevarat mitul ca Skoda e o "masina puturoasa"? Adica daca o calci nu fuge.

13 răspunsuri:
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Da, la modelele fabricate inainte de anul 2000, poate...

In schimb e adevarat "mitul" cum ca sunt langa Volvo in materie de siguranta.Nu stiu la ce te ajuta viteza cand intri-n stalp, in schimb stelele NCAP s-ar putea sa te ajute!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Depinde ce motor are. Daca are motor slab e puturoasa daca are motor puternic atunci e chiar foarte nervoasa.

| LilTunechi a răspuns:

Skoda=volkswagen depinde bineinteles de model si de anul fabricatiei dar in general sunt masini bune si trag bine acum daca esti pilot de formula 1laughing) nu te astepta sa faci la fel cu o skoda...este o masina familista sau de servici nu de curse dar intr-o depasire isi face treaba deci mnabig grin

| ady1o a răspuns:

Am o skoda si ii atat de puturoasa ca proneste numa daca apesi frana laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mit, ce treaba au miturile, totul depinde de motorizare, daca e un motor mic e puturoasa, daca e motor mare fuge

| RB26DETT a răspuns:

Skoda foloseste motoare de vw deci cum iti trage vw-ul cu motorul respectiv asa trage si skodawinking daca ai un 1.2, 1.4 nu cred ca te va ajuta cine stie ce, nici pe la 1.6 nu prea cred dar 1, 9 sau ce mai sunt pe skoda sunt bunewinking Doar nu iti iei acum o skoda cu 1.2 si vrei sa ajungi la 100 km/h in mai putin de 10 secunde

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie sa fii cel putin tampit, ca sa zici in secolul asta, ca un anumit brand de masini e 'puturos', cand fiecare marca are cel putin 4-5 motorizari disponibile pentru fiecare model.
Skoda are motorizarile (si toata mecanica) asigurate de grupul VAG, care se mai ocupa de Seat, Volkswagen si Audi. Motoarele sunt comune la aceste 4 marci, deci nu poti spune ca una fuge mai tare decat cealalta, decat mici diferente, datorate aerodinamicii si greutatii putin diferite dintre ele.
Skoda Octavia e putin mai 'balena' decat Golf 4, desi motoarele si mecanica sunt identice, are un balans specific in viraje, care la Golf 4 nu exista, insa nu e o masina puturoasa, daca alegi o motorizare buna.

| Florian20405 a răspuns:

Nu este adevarat, eu am avut skoda.
1.9 sdi poti zice este puturos dar pana in 150 urca binisor.(nu am avut 1.9 sdi)
In schimb am avut 1.9 tdi pe fabia varianta vRS, si inca o fabia 1.4 16v 101 cp.Cu 1.4 am dus-o in 215 km/h,"dieselarul" l-am dus in 240 big grin
0-100 1.4 in 10.2 sec
0-100 diesel in 7.55 sec

| Florian20405 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=bNekzeVY88A
Uite unu` care a calcat-o si a facut bmw-u`! :D

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Florian20405):

Ce minciuni sfruntate. Niciun 1.9 TDI nu merge mai repede de 204 km/h (si aici ma refer la TDI-urile de 130 cp, ca alea de 101 cp de abia sar de 180). Toate motoarele Diesel sunt limitate deci nu ai cum sa sari peste vitezele specificate in cartea masinii nici la vale. Unde mai punem ca Dieselurile nu sunt motoare de viteza...

0-100 in 7, 55 secunde? In catrea tehnica scrie ca TDI-ul de 130 cp de pe fabia ajunge la 100 km/h in 9, 6 secunde si aia oricum e o cifra SF (doar pilotii de raliu pot scoate cifrele date de producatori pe segmentul 0-100 km/h)
http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=14157
Mai taie din ele da-le reaq.

| Florian20405 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

rolling on the floor) Prietene vrei poza? straight face eu am mers cu ea cat am ziswinking
204 km/h este viteza constructiva daca nu stiaiwinking(ca asa e si la matiz 140 km/h si mergi cu el 160 )
Eu zic sa ma tai din vorbe pe care nu le stii da-le dracul.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Florian20405):

Matizul are motor pe benzina, nu are limitator. N-am nevoie de poze false, daca tu ai mers cu cat ai zis eu sunt printesa Leia. Du-te si prosteste persoane care n-au permis de conducere si care n-au mai condus in viata lor un TDI.

| Florian20405 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Crezi ce vrei, nu trebuie sa crezi tu.Eu am spus adevarul cine crede bine cine nu nu... Apropo de asta la vitzometru ca sa faci un truc se vede bine cu ochiul liber, plus ca nu ma pricep la asa ceva.Limitatorul la mine a fost scos de cel de la care am cumparat-o(acum masina am vandut-o) big grin sa nu crezi ca nu stiam ca nu avea limitatorwinking