| Mitache_George_1999 a întrebat:

Imi poate zice cineva cu ce se ocupa mai precis Ford Performance, cat mai multe detalii adica daca la aceasta divizie lucreaza inginerii Ford si daca ii apartine companiei acesta divizie.

Răspuns Câştigător
| kurinkita a răspuns:

Da, acestea sunt construite tot de Ford Motors Co.

4 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Se numeste FORD performance pentru ca apartine FORD... si ingineriI lucreaza in toate subdoviziile companiei.
ford performance e subdivizia care se ocupa de aftermarket.

| kurinkita a răspuns (pentru Danzell):

Ford Performance, dupa cum ii zice si numele, e divizia care se ocupa de masinile de competitie si masinile de performanta ale Ford (Focus RS. Mustang GT, Ford GT) si e practic vechea divie SVT a lor. Cat despre aftermarket, aici e balarie ce ai zis. Piesele aftermarket sunt piese facute de companii omologate sa fabrice piesele de pe masinile lor, altele decat companiile cu care se lucreaza oficial pentru piesele de asamblu pe masina de fabrica.

| Danzell a răspuns (pentru kurinkita):

*care are legatura cu piata aftermarket. better now? eat a snickers laughing

| Mitache_George_1999 explică (pentru kurinkita):

Vreau sa zic de de exemplu Ford Raptor este construit de catre compania ford la fel si GT; RS ST nu? Adica nu se main implica si alte companii in afara de Ford.