| DaltonCastle a întrebat:

În viitorul apropiat o sa am mașina și permis dacă nu intervine un eveniment neprevazut sau ceva.
Cunosc regulile de circulație, cunosc legislația dar nu știu despre mecanica și reparația unei mașini aproape nimic, cu excepție la ce pică în chestionare, pe alea le știu.
Dacă as avea o mașină e greu sa îți dai seama când se strica ceva la ea (exceptând cazurile evidente)? Ma gândeam sa îi fac revizii de 2-3 ori pe an (inclusiv când o achiziționez fiindcă va fi sh) dar sa nu fie prea scump ori sa învăț în timp? Nu a avut cine sa ma învețe, însă nu cred ca e ceva foarte greu.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te abonezi la un mecanic cinstit, si tii legatura cu el mereu. Daca il vizitezi de 2-3 ori pe an, el iti va spune ce piese urmeaza sa cedeze, te invata cum sa depistezi cateva defecte, etc.
Deci imprieteneste-te cu un mecanic relaxat, eventual unul de cartier, daca iti vei cumpara masina mai ieftina (sub 4000e).

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Inveti scoala de mecanici si ai de furca cu tot ce vrei sa stii cand repari o masina

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai sa le inveti cu timpul.
50% din soferi nu au notiuni elementare de mecanica cred si conduc, au masini samd.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este greu, dar necesită experiență.

| mihai69 a răspuns:

Nu e greu, dar nici simplu.
Chiar dacă o să știi una-alta, tot n-o să ai atelier și scule să te "rezolvi" singur.
Cel mai bine iei o 'asigurare' de la 9695.ro, și ești sigur că nu rămâi cu ea pe drum orice ar fi.

| Sofer a răspuns:

O sa înveți în timp. Lucrurile de baza de întreținere sa le ști.

| AdrianaLacan a răspuns:

Inainte sa-mi achizitionez o masina sh, am dus-o la reprezentanta pentru testare si baietii de acolo si-au dat ok-ul ca este in regula. de atunci (de 2 ani adica) imi fac revizile doar la reprezentanta si nu am nici o problema. orice mi s-a intamplt ciudat, daca am sunat la ei mi-au oferit suport si mi-au explicat pe intelesul meu. Am preferat sa merg la reprezentanta deoarece nefiind cunoscatoare de detalii tehnice, si as fi dus la un atelier autorizat sau nu, mi-e peste mana sa pot verifica daca intr-adevar au schimbat uleiul sau ce mai schimba ei acolo, pur si simplu nu ma pricep. Si decat sa stau cu gandul ca daca m-au inselat si daca o sa se strice ceva la masina din cauza asta, am preferat sa dau cu cateva sute in plus la reprezentanta si stau linistita. Plus ca am facturile si istoricul, care o sa ma ajute daca vreau sa o vand. A, si inca o chestie faina, pentru ca mereu am apelat la cei de la reprezentanta, primesc discounturi si gratuitati la verificari, nu ma mai taxeaza pentru orice happy