| anonim_4396 a întrebat:

Mai exista motoare cu distributia pe lant care sa te tina peste 500.000 km?

Răspuns Câştigător
| armiaso a răspuns:

Acele vremuri in care distributia rezista atat de mult au trecut, dar daca le desfaci si pe acelea sunt convins ca ai joc pe lant, doar ca nu are suficienta putere motorul ca sa il faca sa se rupa si de aceea tine,

motoarele sunt mai mult, nu numai distributie, daca vrei un motor care rezista, ca tot ai avatar cu bmw, ar fi motorul M57 si N57, primul e de pe e65 cel de-al doilea e de pe f01, dezavantajul este ca ambele masini sunt mari, impozit peste 2100 lei in functie de oras, locurile de parcare sunt cum sunt si cand ai o masina mare e problematic, mentenanta filtre, ulei, etc e scumpa, iar daca ai probleme la directie sau diverse chestii, e foarte scump de reparat.

4 răspunsuri:
| armiaso a răspuns:

In ce sens sa te tina, sa te plimbi cu ele fara sa le schimbi distributia pana la 500k sau sa nu ai probleme cu celelalte componente?

| Sofer a răspuns (pentru armiaso):

Sa te tina distributia atat sau mai mult fara sa o schimbi. De exemplu bmw e46 sau mercedes care au distributia originala si au trecut de 500.000 km lejer.

| Sofer a răspuns (pentru armiaso):

Mai merita in 2019 un bmw e46 320d 2.0 150 cp euro 4 din 2004. happy si un motor bun pe benzina de pe e46 care ar fi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Sofer):

Https://www.pistonheads.com/gassing/topic.asp?h=0&f=72&t=1646239 uite aici o discutie relativ recenta despre e46 si e90
ce retin eu e ca la e90 distributia e in spatele motorului si trebuie data jos cutia de viteze, la fel si la f01, ceea ce presupune un cost destul de maricel, undeva la 4-5k lei, dar dupa ce ai schimbat distributia e90 e foarte fiabil, lantul de fabrica e slabut dar daca gasesti unul cu lantul schimbat e in regula,

problema se pune altfel, daca faci putini km/an nu merita diesel, e mai scumpa intretinerea, motorina e mai scumpa ca benzina iar ca sa compensezi din consum trebuie sa faci 30-35k pe an, daca nu mai mult

e46 si-a facut o reputatie ca rezista, am inteles ca cele de 2.8 benzina sunt in regula, insa impozitul va fi mai mare.