| anonim_4396 a întrebat:

Salut, tatal meu dispune de suma de 5000€ si doreste sa cumpere o masina, ca motorizari, doreste doar 2.0, daca e diesel sa nu consume mai mult de 7%,daca e pe benzina preferabil sa aiba si turbo. Ca si marca, orice in afara de alea nemtesti, s-a lecuit cu alea, nu-i mai trebuie asa ceva, cauta o masina fiabila care sa nu se strice prea frecvent, cum el vrea Volvo dar nu gaseste motorizarea dorita pe modelele breck, va cer voua sfaturi despre o alternativa buna, o masina rezistenta, fiabila, calitativa si sigura, breck / SUV, nu vrea masini cu volan pe dreapta sau fara taxa platita asa ca va rog pe cat posibil, masinile recomandate sa se incadreze in 5000 de euro, incadrandu-se si in cerinte.

9 răspunsuri:
| Pinkpanda12 a răspuns:

Intra pe OLX sau lajumate.ro

| Violleta2022 a răspuns:

Du-te la un dealer de second hand!

| CPAElites a răspuns:

Salut...Aici pe TPU ai sa primesti numai raspunsuri retardate!
Fa un topic aici : http://forum.softpedia.com/forum/190-sfaturi-cumparare-auto/

suntserios
| suntserios a răspuns:

La toate conditiile puse de tine poate un Peugeot 407 sau o mazda 6... insa greu sa gasesti ceva decent si cu motor de 2 litri la pretul ala.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Dar ce au mașinile din țări precum Germania sau Olanda? Vrei sa spui ca este mai bun un Logan sau o Lancia sau un Nissan decat un Audi sau Bmw sau Volkswagen? Nu prea cred.

| RB26DETT a răspuns (pentru AlexElektro1987):

A avut de a face cu alea nemtesti, a avut vw, se strica frecvent, a vazut ce inseamna Mercedes, masina firmei, un Vito care se dezmembreaza uitandu-te la el, in timp ce mergea in delegatii a tot inchiriat masini si alea nemtesti erau cele mai terminate, calitatea interiorului este praf la majoritatea alora 'ieftine' casi alea 'ieftine' sunt scumpe dar ca si calitate sunt la pamant, am cerut alternativa pentru Volvo si tu imi dai lancia, nissan si dacia... vreau o masina serioasa dar nu nemteasca! Nu-i place designul nemtesc, nici mie, nu-i place politica lor ca masinile sunt facute special sa se strice dupa x km, x ani x etc. calitatea materialelor lasa de dorit in ciuda faptului ca masinile costa mult, de aceea nu vrea sa se atinga de alea nemtesti, costul de intretinere si alte alea... vrei mai multe detalii despre cat de mult iubeste tatal meu masinile nemtesti? Nu ca mie imi plac, si mie mi se par destul de supraevaluate pentru ceea ce ofera. atata tot, efectul de turma la romani si chestia cu 'masina nemteasca' atat, senzatia aia de grandomanie ca ai masina nemteasca, nu ai nimic special, doar o masina care nu este cu nimic mai speciala decat celelalte, ba chiar inferioara in unele cazuri.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru CPAElites):

Si raspunsul tau cum este?
rolling on the floor

| Celcareajuta a răspuns (pentru RB26DETT):

Aici te contrazic, masinile nemtesti sunt superioare la orice ora daca e vorba sa comparam segmente middle class pe aceleasi caracteristici. Acelasi an acelasi kilometraj, acelasi stil de condus. Masinile nu sunt facute sa se strice dupa X ani, in schimb anumite piese nu pot avea o durata de viata mai mare, pe nicio masina. Ca masina usor de reparat (simpla dpdv mecanic) recomand land rover freelander td3 - motorul e de BMW - si ca orice masina SH e ft greu sa gasesti una lipsita de defecte.

Nu exista supraevaluat, supraevaluate sunt masinile SH care se vand cu mai mult decat trebuie, la masini noi nu exista acest termen, pentru ca ala e standardul. Daca e 35k un A4 ala e pretul standard, nu e supraevaluat pentru ca nu il poti compara cu un audi A4 identic vandut cu 20K. Ca suma e o suma mare, dar acolo e centrata piata avand in vedere ca un Ford Focus lung il iei cu 25-30K, in timp ce un Fiat sedan probabil cu 15-20k

Nu e nimic supraevaluat la Mercedes, BMW, Audi sau Opel- pur si simplu sunt masini scumpe dar iti ofera ce altele nu si e normal

E normal ca pasionat de masini sa dezvolti anumite afinitati si reticente catre anumite marci, dar nu e bine sa generalizam

| RB26DETT a răspuns (pentru Celcareajuta):

Da-mi te rog exemplu de o masina nemteasca inmatriculata cu volanul pe partea stanga, sa fie si buna si calitativa cu motor 2.0 turbo pe benzina si sa nu consume 15%, pana gasesc un raspuns bun pe TPU deja a sunat pe cineva cu un V70XC 2.0 226 cp 4x4, foarte convenabil, aprox 3000 de euro cu toate ca e din 98, merita! Daca imi vii cu o oferta mai buna... ia in considerare calitatea unui Volvo, deci nu-mi dai vw sau opel ca si exemple. Si daca tu crezi ca nu e nimic supraevaluat la alea, atunci de ce Volvo a fost mereu mai ieftin decat astea 3? si totusi au masini mai bune, nu crezi asta? Cate nemtoaice de peste 10 ani vezi ruginite? [999999] si cate Volvo de peste 20 de ani vezi ruginite? [nu prea vezi] Nu mai zic de siguranta! Alea nemtesti sunt supraevaluate chiar si la mana a 2-a, mai bine iti iei un golf 4 la 3000 de euro decat sa-ti iei altceva mult mai bun la 2000, ca de, e masina nemteasca... prostii! Recomanda-mi o masina nemteasca sa ma impresioneze, pana in 5000 de euro si dupa criteriile mentionate mai sus! Bafta!