| Bakugo a întrebat:

Salut TPU! Am un Citroen C4 coupe din 2005 si de ceva vreme se aude un scartait, un sunet ascutit in timpul mersului. La virjae si cand apas pedala de frana, inceteaza acest zgomot. De mers la service auto voi merge cu ea, dar pana atunci as vrea sa stiu cam ce probleme ar avea si daca e ceva costisitor. Multumesc si astept un raspuns! Zi buna sa aveti!

Răspuns Câştigător
| Sistemulxxl a răspuns:

Verifica pivotii, bucsele, telescoapele si discurile, placutele de pe fata. De acolo e problema.

7 răspunsuri:
| Sistemulxxl a răspuns:

Din 2005? Are 18 ani! Poate sa se intample orice.Fa-i majoratul.
Stii cat te costa schimbarea consumabililor, pieselor uzate, cauciucuri, discuri frana, pivoti, amortizoare, etc?
Cine iti da ITP-ul?

| Bakugo explică (pentru Sistemulxxl):

La itp am trecut, doar ce cei de-acolo nu mi-au spus ca ar avea ceva problema si nici nu am platit in plus pentru a-l trece. Iar cu schimbul de consumabile, chiar nu stiu un pret.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

E prea veche numai merita reparatia vinde o da o la rabla ca vei baga nonstop bani in rabla asta

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Bakugo):

Eu am o masina care are 3 ani vechime. Sunt ingrozit de pretul platit pe intretinerea ei. Daca cauti piese nu gasesti originale si este riscant sa montezi pisese aftermarket. Merg mult pe autostrada cu viteza mare (130-140 km/h) si nu imi permit sa repar/inlocuiesc piese de oriunde. Ce s-ar intampla daca la asa viteza,, pocneste'' ceva?

| Bakugo explică (pentru CristiDinBucuresti):

Stiu ca e veche, doar voiam sa stiu cam de la ce ar fi zgomotul. Ca oricum nu o mai tin mult. Voiam sa stiu daca e ceva grav, adica daca sa o las in parcare si sa merg cu bus-ul sau pot merge in continuare cu ea pana la munca si inapoi. Am de facut un drum de vreo 125 de km maine si sa stiu daca pot merge cu ea sau prezinta un risc prea mare.

| Bakugo explică (pentru Sistemulxxl):

Merita sa mai merg cu ea maine daca plec la drum mai lung? (125km) chiar daca merg incet?

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Bakugo):

Verifica placutele de frana de pe fata si inlocuieste-le mai intai. Dupa ce spui inclin sa cred ca alea sunt principala sursa de zgomot.
Ridica rotile din fata pe cric si trage de roata sa vezi daca ai joc la pivoti sau bielete.
Daca nu ai jocuri, placutele si discurile de frana sunt in regula atunci te mai poti deplasa.
Nu risca nimic. Chiar daca mergi incet s-ar putea sa fie nevoie sa opresti masina din scurt si sa nu reusesti.