| Masafgdrcxdtvctv a întrebat:

am un scuter de 50 in 4 timpi, as vrea sa il fac sa mearga mai tare, ce ar trebui sa modific sau sa schimb ca sa mearga mai tare?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Modifică debitul și dozajul aer carburant până obții ce vrei

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu schimbi cilindrul si pistonul, nu poti obtine alta putere. Nu exista dozaj aer/carburant (AFR) mai sport sau standard, exista doar dozajul perfect si dereglaj. Nici un motor pe benzina aspirat nu va trage mai bine daca ii umbli la AFR.
Solutia ta este sa pui o bujie performanta pe el, si sa alimentezi cu benzina tare (100/101), ori chiar sa bagi kerosen in el.
Va tine mai putin motorul, dar va "fugi".
Eu am bagat kerosen in Mobra 50cc in 2 timpi, tragea de ziceai ca e de 125cc.
Trebuie sa fii atent la racire, kerosenul il va infierbanta rau, nu e cazul sa mergi cu el pe munte asa, doar la drum intins, sa aiba curent de aer.

| Masafgdrcxdtvctv explică (pentru sierra1):

Si cum il modific si de unde

| sierra1 a răspuns (pentru Masafgdrcxdtvctv):

E clar, nu te pricepi, las-o baltă sau du=te la un mecanic bun