| Birta_Sorin_Ionut_1990 a întrebat:

cine imi zice si mie pasi cara trepuie executati pe vopsirea motocicletei. carenele sunt din plastic si sunt deja vopsite cu o culoare care este si lacuita deci suprafata este fina si stralucitoare dar din cauza rgarieturilor vreau sa o revopsesc. care ar fi pasi cred ca prima data trebuie sa pregatesc suprafata pentru vopsit slefuindo sau nu stiu,.va rog ajutati-ma ( spreiul de vopsit e bun? ) M-am gandit si la autocolat sa lipesc pe ea in unele parti cu o culoar si in altele cu alta culoare + cateva actibilde

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O speli bine apoi o lasi la uscat si incepi sa smirgheluiesti pana ramane fina, dupa aia din nou o speli doar cu apa si cand s-a uscat dai cu un protector anticoroziv de culoare gri si smirgheluiesti din nou pana ramane fina suprafata dar sa nu dispara protectia aia gri. Dai cu apa sa indepartezi prafu si cand se usuca bine vopsesti cu ce vrei tu orice spray dar sa fie bun nu de la chinezi. Nu are rost sa mai dai cu lac pentru ca sprayul e bicomponent.

| Birta_Sorin_Ionut_1990 explică (pentru mgtow):

Multumesc. dar ma gandeam dupa ce as vopsio sa fac cateva forme lini ceva de denu tribal din auto colant si sa lipesc, ce parere ai cu timppu se va lua adica rezista 1 an. parerea ta?

| mgtow a răspuns (pentru Birta_Sorin_Ionut_1990):

Rezista mai multi ani nu un an.

| GabrielCosmin a răspuns:

Salut "birta! atentie mare la vopsire pentru ca daca nu folosesti la pregatirea pieselor exact ceea ce ai nevoie pentru ca vopseaua sa prinda pe plastic vei avea probleme mari. eu iti recomand plastofix pentru ca altfel vopseaua se va cojii ca lacul de unghii de pe unghii.

| FurtunaDiesel a răspuns:

Ca sa o faci ca la carte trebuie sa dai totul jos dupa ea, carenele se curata cu pasta de decanol pentru plastic sau fibra neaparat pentru ca cea de metal sau lemn topeste si fibra, apoi se degreseaza cu un degresant pe care il gasesti aproape la orice spalatorie auto sau magazin de profil sau statie de alimentare cu combustibil, apoi vopsesti dar nu cu spray pentru ca mai mult de 7-8 luni nu te tine, cam un sezon. Se vopseste cu vopsea pe care o aplici cu pistol de vopsit electric sau compresor intr-un incapere spalata bine inainte cu furtun cu apa, adica un garaj sau ceva si pe jos si peretii si tot ca sa nu fie fir de praf. In mod normal se face in cabila de vopsit si apoi se usuca fortat cu lapi cu infrarosu sau suflante de aer cald cu GPL dar cu siguranta nu ai asa ceva acasa. Partile metalice ale motocicletei se curata cu decanol pentru metal, apoi se degreseaza si se vopsesc in acelasi mod. Daca nu vrei cu decanol cele de metal le poti sabla daca ai masina de sablat sau le poti curata cu hartie de jmirghel foarte fina pe partile din plastic si mai abraziva pe cele metalice, apoi pe cele metalice dai si acolo cu jmirghel mai fin. Pe cele metalice dai doua straturi de vopsea, pe cele din plastic si fibra un singur strat, apoi aplici lacul pentru vopsea pe care il gasesti tot in magazinele de specialitate. Totul te costa cam 300-400 de lei in functie de calitatea vopselei si a lacului fara manopera, iar in service cam 1000 de lei facuta profesional in cabina si uscata in cuptor!