| SteFFz99 a întrebat:

De cata vopsea e nevoie pentru un Cielo? Vreau sa-l vopsesc cu alta culoare.

si de ce unelte am nevoie?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Negru mat e foarte ieftin, si usor de aplicat.
Cumperi cam 3 cutii (se gaseste pe la 30 lei/cutia), il diluezi cu diluantul recomandat pe cutie, pana la o densitate care iti permite sa-l pulverizezi destul de consistent, dar fara 'imbranzire' (coaja de portocala), sau sa curga.
Cu un compresor de cel putin 50l si un pistol de vopsit oarecare dar reglat corect, o vopsesti singur, daca ai rabdare sa urmezi toti pasii cu atentie.
Inainte de a o vopsi, trebuie pregatita foarte amanuntit:
-demontat unele plastice (manerele de deschidere, bandouri, faruri, logo-uri, oglinzi, etc)
-slefuit toata masina (pana la ultimul coltisor); prima data cu P180-P240, apoi cu P400-P500 sau chiar P600
-suflata bine de praf, daca ai slefuit cu apa o speli si o lasi sa se usuce bine
-acoperi zonele care nu trebuie vopsite, cu ziare si banda de hartie, sau folie speciala, cu bada de hartie
-stergi toate suprafetele ce urmeaza a fi vopsite, cu o carpa care nu lasa scame, si diluant
-incepi pulverizarea in straturi; esti atent doar sa dai peste tot, si sa nu curga, cu cat dai mai multe straturi, cu atat se 'coloreaza' mai tare, si in final se vede uniform.
Daca masina e acum o culoare inchisa, s-ar putea sa te descurci cu doar doua cutii de negru. Daca e o culoare mai deschisa, ai nevoie de 3, sau de 2, dar prima data dai un primer negru (care e scump), il slefuiesti si pe ala cu P500, apoi speli, dai cu diluant...
Sper ca ai inteles.
O astfel de lucrare la un atelier de coltul blocului se rezolva cu 4-500 lei cost total.

8 răspunsuri:
| Λησηумσцѕ a răspuns:

Uite de ce ai nevoie:
- 5 kg vopsea (depinde si ce nuanta de culoare vrei, inchis/deschis) so conteaza cate straturi de vopsea dai, subtire/gros
- 3 kg lac (doar daca vrei sa o dai cu lac)
- 2-3 pensule (mai mari)
Si mai iti recomand sa o speli putin inainte sa o vopsesti.
Bafta la lucru.
Sper ca te-am ajutat.
Ceau!

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Λησηумσцѕ):

Haha ii recomanzi sa o spele?

vrei sa zici ca ii recomanzi sa de vopseaua jos, sa poliseze tot, sa degreseze tot si sa dea un grund inainte sa o vopseasca.

PS Pentru SteFFz99 - tu chiar vrei sa iti vopsesti masina acasa? cred ca glumesti, o sa iasa o chestie absolut hidoasa.\

Ai nevoie de un pistol de vopsit profesionist, ai nevoie de polisare, degresare grunduire, ai nevoie de un spatiu special pentru vopsire, ai nevoie de un cuptor pentru uscare samd

| Λησηумσцѕ a răspuns (pentru SteFFz99):

E numai bine cu pistol economiseti si mai mult timp, doua straturi e de ajuns iar negrul mat e perfect. Mie sincer intotdeauna mi-au placut masinile negre.

Răspuns utilizator avertizat
| Λησηумσцѕ a răspuns (pentru suntserios):

Cam asa ceva happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Λησηумσцѕ):

Pentru un L200 (camioneta maricica) ni s-au adus 4l de vopsea, si am vopsit-o o data si jumatate (nu glumesc), din vopseaua aia.
Am vopsit prima data bena, a iesit bine, apoi am vopsit cabina (usi, cupola, capota), si lacul a facut o reactie urata de tot. Din aceeasi 4l am mai dat 2 straturi pe cabina, si am refacut lucrarea. In total s-au folosit sub 3l de lac (care cu tot cu intaritor si diluant aproape se dubleaza).
Lista ta de materiale cred ca se refera la o duba, cel putin un LT.
P.S.: Lacul auto dat la pensula incepe sa se exfolieze imediat ce se usuca, iar intaritorul face reactia mult mai repede decat timpul necesar aplicarii sale la pensula.