| Patrick20061997 a întrebat:

Salut TPU întrebarea.
Dețin un Ford kuga mk2 an 2013 2.0 tdi. Mașină nu prezintă nici o problema, merită să dau la schimb pe un audi q5 2010 benzină?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Tu stii ce vrei sa ai, la ce iti foloseste o masina mai mare, ori daca iti place mai mult Audi, mie sincer nu-mi plac deloc audi SUV mis urate cu spume nu stiu de ce.
Daca cele sedan sunt in regula, astea SUV parca am boala pe ele laughing mi se pare slabe, ma refer si ca forma, ca masina in general desi is bune, asa cred, dar nu imi plac mie.
Asa ca tine de ce iti place tie, sau daca te ajuta cu ceva Audi asta Q5 comparativ cu ce ai tu.
Daca consumul este o problema, atunci nu lua q ala ca o sa te cam arda la benzina.Connsumul este ridicat, odata ca masina este mai grea, apoi ca este pe benzina, comparativ cu diesel astea pe benzina consuma dublu aproape.
In rest daca masina este buna, asta tot tu trebuie sa verifici, sa iei un mecanic bun cu tine sa verifice, eventual scanezi masina, sa nu aibe probleme ascunse de proprietar.
Fara scanare sa nici nu iei nimic, multi care au probleme, reseteaza computerul, se sting luminitele, spne ca totul este in regula, cand ajungi acasa te trezesti cu pomu de craciun la bord laughing

Un scaner iti spune daca computerul acelei masini a fost resetat sau nu.
Fordul este o masina ieftina, mai ales daca e si diesel, ieftina, mai slab cotata, dar daca functioneaza foarte bine si nu ai probleme, nu stiu daca este o idee buna sa dai vrabia din mina de pe cioara de pe gard.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu merita!
Ca performante sunt amandoua la fel, doar ca una este 3 ani mai veche si mai uzata decat cealalta.