| RiasX a întrebat:

Salut TPU! Mi-am cumparat acum cateva luni un Golf 5 GTI, recent am avut un accident unde am intrat eu in pragul si roata lui (masina lui era un VW Amarok, un tank pe langa GTI-ul meu), irelevant cum s-a intamplat. Ideea e ca dupa accident, el a ramas doar cu pragul o idee indoit si janta putin zgariata, daca nu acorzi atentie nici nu se vede. Iar eu am bara sparta, tragerul indoit, aripa indoita si lonjeronul stanga indoit, dar nu exagerat de mult. Partea dreapta a masinii nu are nimic, doar stanga fata a avut de suferit. Motorul nu are nici o problema, porneste normal exact ca inainte, cutia la fel, doar tamponul e rupt, dar cutia in sine nu are probleme (este dsg), radiatoarele nu au fost sparte, doar indoite, dar automat trebuie sa le schimb. Acum vine intrebarea mea, mai merita reparata masina? Si aproximativ in ce bani m-ar duce reparatia? Mai tin sa mentionez ca lonjeronul din dreapta nu are nimic, doar cel din stanga e indoit.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Amarok tanc? rolling on the floor
E printre cele mai praf pick-up-uri. Comparativ cu L200, Navara si Hilux, este nimic, iar principalul defect este tocmai caroseria.

Revenind, da, eu zic ca merita reparat Golful, daca este GTI veritabil. Reparatia intr-un garaj "underground" se incadreaza in 2000 euro, iar masina pe piata face de la 3500 euro in sus. Piesele sunt ieftine, iei capota, capatul de lonjeron, tragarul si aripa din dezmembrari de pe orice Golf 5, bara, farurile si radiatoarele aftermarket noi. Se demonteaza capatul lonjeronului indoit, se sudeaza cel din dezmembrari, se monteaza toate piesele, apoi se revopsesc elementele schimbate, sau toata masina.