| heddy10 a întrebat:

Se aproprie frigul, iar bateria mea de pe mașină (o Varta de 74ah si 750A) are cam vreo 5-6 ani vechime.
Îmi e teamă să nu mă lase iarna asta așa că m-am gândit că ar fi bine să o țin în casă, deoarece mașina va sta mai mult în fața blocului toată iarna (voi face cel mult un drum de 200 de km pe luna cu ea).

Întrebarea mea este: pot ține bateria pur și simplu în casă toată iarna, fără să o pun la încărcat? Sau trebuie neapărat pusă la redresor în perioada în care nu e pe mașină?

Mulțumesc anticipat!

12 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O pui la redresor la 2-3 saptamani, cate 5-15 minute. Depinde si cat de descarcata e. Inainte de a o pune la redresor, pune-i un consumator cateva minute (un bec de far, de exemplu).
Bateriile au nevoie de activitate, cel mai rau e cand stau descarcate si nefolosite.

| relian a răspuns:

Lasa bateria pe masina, chair daca faci putini km 200 pe luna is ok, deci nu vad de ce te cari cu bateria in casa laughing duo in casa, pune-o iar pe masina si tot asa laughing

| Panamax a răspuns:

Bateriei de masina ii este indiferent unde sta, in casa pe masina, in frigider etc.
Doar un retardat poate crede ca frigul descarca bateria.
Se comporta doar diferit in functie de temperatura.La frig are performante ceva mai reduse.
Isi da duhul cand vrea ea sau cand o descarci la maxim.

| darrio2007 a răspuns:

O ai de ceva timp. Cred ca ti-ar trebui alta nouă.

| heddy10 explică (pentru darrio2007):

Da, o am de ceva timp, dar nu m-a lăsat niciodată. Am tras de ea o grămadă în fiecare iarnă și nu am avut niciodată nevoie de curent de la altcineva. Urmează să iau una nouă, același model, dar până în primăvară când o să fac asta, aș vrea să am grijă de actuala. happy

| heddy10 explică (pentru relian):

Păi cunosc multe cazuri în care la mașini cu care se face naveta zilnic, se descarcă bateriile din cauza frigului și n-aș vrea să pățesc și eu. Nici acei 200 de km pe luna nu sunt sigur că o să îi fac, totuși, că tot veni vorba?

| heddy10 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Știu, tocmai de aia m-am și gândit ca decât să stea pe mașină, la frig, mai bine stă în casă, la o temperatura mai ok.
Mulțumesc de sfatul cu redresorul!

| relian a răspuns (pentru heddy10):

Tu stii, dar oare oamenii aia din Canda, sau alaska unde s frecvent tem de -40 celsius aia la fel fac? tin bateriile in casa? Nu prea cred.Bateria nu se descarca la frigu ala cel aia tu acolo. Daca ar fi fost asa nu mai cumpara nimeni baterii, sau ce sa zic, fiecare cu cel doare.
Daca ai o baterie vai mama ei cea mai ieftina si mai e si veche aia se duce si vara, nu doara iarna laughing deci pune ia-ti o baterie buna si dupa nu ai probleme.
Iara daca nu faci nici 200 de km pe luna vinde masina si ce ai tu de facut folosesti taxiul si sigur esti mai ieftin si fara batai de cap.

regis
| regis a răspuns:

O poți tine in casa, dar sa fie încărcată la întreaga capacitate. Este mai bine decât in frig.

| heddy10 explică (pentru relian):

M-am referit că voi face 200 de km pe lună doar acum în iarnă, pentru că eu sunt la cămin și singurul drum ar cam fi doar naveta până acasa o dată pe lună.

Eu știu că acumulatorii se descarcă sau se defectează la temperaturi extreme (indiferent că e foarte frig sau foarte cald). Bateria are ceva ani, dar totuși nu simt că ar da semne de oboseală. Tot ce voiam să știu e dacă o pot ține în casă fără să o țin și la încărcat...

| heddy10 explică (pentru regis):

Mulțumesc de răspuns!

| relian a răspuns (pentru heddy10):

Daca tii o baterie deja folosita in casa, se va duce de suflet, asta daca o lasi sa se descarce de tot.Bateriile se pastreaza mult timp daca nau folst folosite niciodata, pe alea da le poti pastra si ani.
O baterie folosita, lasata si la temp de 20 de grade, fara sa mai fie incarcata si daca se descarca, va muri, mai ales daca e ieftineala laughing daca e o baterie foarte scumpa, aia mai merge reincarcata, dar nici in cazul ala daca repeti aceiasi chestie intr-un final se duce de suflet.

Eu am lasat o baterie 3 luni fara sa mai pornesc masina la 20 de grade si sa descaracat,apoi am reincarcato si a mers.
Dupa un an doi iar am lasat-o o luna si a murit de tot laughing si nu era ieftina,era baterie Optima daca ai auzit
Tu daca o tii in casa,trebuie sa o reincarci daca se descarca,adica sa no lasi sa se descarce de tot.
Eu personal nu as face magariile astea,sincer mi se par magarii sa stau cu baterii in casa,daca vreau sa ies pana in oras, ma car iar cu bateria la masina, vin, iar duo in casa laughing nu stiu eu nu as face asa ceva.
Si temperaturi extreme in ro nu prea sunt, asa ca nu vad pentru ce iti faci probleme.
Dar e ok duo in casa, fiecare cu cel doare.