| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

Salut TPU. Vreau și eu sa știu ce motoare de BMW e46 au mai mulți cai putere și sunt și fiabile în același timp. Vreau ceva sa fuga calumea, adică cât mai mulți cai si cât mai mult cuplu (adică diesel)

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

330d si 330i ambele peste 200cp, dieselul si cu cuplu peste 400nm

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru suntserios):

Sunt de 3.0 sau de cât?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Pai de 3.0 sunt, nu le ai vrut pe cele mai puternice?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai catinel cu vrajeala aia. Ia frumos un Subaru daca vrei ceva care sa traga cum trebuie si in acelasi timp sa arate ca o masina oarecare pentru habarnisti. https://www.autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7GzZiW.html#3c53d65780
De un XV nu mai zic, dar si ceva mai multi bani... https://www.autovit.ro/anunt/subaru-xv-ID7GLHlu.html#3c53d65780

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Si e de vazut si cit e impozitul la ele si un schimb de consumabile, ca sa te linistesti...;) https://www.bavauto.ro/consumabile/pachet-revizie.html

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce sa fac eu cu dihania aia de mașină? Zici ca merg cu grădinița după mine pe undeva. Mie îmi trebuie ce am zis eu. Maxim dar maxim 3000 de € vreau sa dau pe ea. Dacă îmi dai tu restul pana la 6000 ce mi-ai dat tu acolo eu îmi cumpăr ce mi-ai dat tu. Și de ce zici ca e vrăjeală?

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru suntserios):

Ba da, pe cele mai tari le-am vrut. Mulțumesc ca mi-ai zis

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru GabiDumitrescu):

Am văzut cât e impozitul și dacă strângi oleacă în timpul anului nu e problemă. Plus ca revizia nu mi se pare asa scumpa

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Pai de 3000 de ce nu iei ca tot romanul un Golf V diesel de 1.9, 105 CP, 150.000 la bord, plimbat de o batrinica pana la piata si inapoi? :) https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-golf-1-9-ID7GH16J.html#c30092ecb2

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru GabiDumitrescu):

Vreau forță, când apăs accelerația sa fugă cum trebuie. Golf 4 își ia tot omul. Eu vreau ceva mai interesant

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Tesla! Audi TT? O Mazda cu motor rotativ?

| Alexuţ02 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Impozitul e pe undeva la 2100 lei, nu e o mare paguba ( depinde de posibilitati ), daca vrei sunet, ia-ti 330i, ii faci o evacuare si o sa sune mai frumos ca un diesel, iar daca vrei cuplu bun, ia-ti diesel si fa-i stage 1 macar + ceva modificari, din ce stiu internele duc stage 1 fara probleme, deci e strict decizia ta.
Daca te uiti la consum, la fel. ia-ti diesel pentru ca benzina o sa te manance la un mers sportiv

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Alexuţ02):

Multumesc de raspuns. Pe mine ma intereseaza sa fuga cat mai tare si nu as vrea sa umblu la motor, evacuari etc etc. Vreau motorul asa cum e el dar sa rupa cand calc pedala si clar ca diesel ca am benzina acum si vad cum scade acul la finalul zilei laughing

| Alexuţ02 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Evacuarea in teorie, daca nu vrei ceva complex. iti poti monta bara cu 2 tipsuri ( unul stanga unul dreapta ) pui inox. si sa vezi ce se aude, nu-ti trebuie evacuare de 2000 euro pentru sunet
Atunci cred ca un 330d e ceea ce ai tu nevoie, si din ce stiu duce stage1 fara stres