| Robert671 a întrebat:

Salut, voi ce greșeli faceați ca începător auto cat B?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Stateam prea mult cu ochii in oglinda cand schimbam banda

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am inceput depasiri pe care nu le puteam termina, am luat oameni la ocazie, mai bruscam 1.4-le uneori, apoi imi parea rau.
Dar consider ca am fost incepator 3-4 ani (de condus aproape zilnic), nu alea 12 luni de lamai in geamuri. Prima treapta de incepator e de 2-3 luni, pana cand reusesti sa stapanesti participarea la trafic.
Dupa aia, pana dupa 25 de ani, sunt sanse foarte mari sa fii un teribilist idiot, cum am fost eu, cel putin uneori. Am avut derapaje foarte urate, piruete de zeci de metri, in care ori ma luptam cu comenzile sa nu zbor spre masini parcate ori oameni, ori nu mai raspundea masina la nici o comanda, si asteptam sa vad unde se opreste. Am avut si derapaje in care am fost stapan pe masina, dar prea putin, pentru ca de vreo 3-4 ori, doar norocul m-a tinut in afara producerii unui accident, mai mult sau mai putin grav.
De obicei, cauza derapajului era prima sau ultima ninsoare din sezon, cand pe jos era ud, temperaturile erau mari, dar poleiul format era mult mai alunecos decat cel din mijlocul iernii.

Ce pot spune ca nu au fost greseli: am luat masina mare in primul an de condus (Mercedes W124), m-am jucat cu toate masinile prin parcare pe gheata, ca sa ma invat putin cu alunecarea/derapajul, am investit mereu in frane, nu in sensul de upgrade, ci revizii ca la carte. Si am folosit roti diferite iarna si vara.

| gabicoo a răspuns:

Tăiem sensul giratoriu.

Răspuns utilizator avertizat
| mODIN a răspuns:

Imi murea motorul de fiecare data cand porneam de pe loc