| Nelutzu222 a întrebat:

Salutare. Am o intrebare pentru cunoscatori. Cam pe unde se afla ambreiajul la un atv 125 chinezesc? Nu prea mai trage si as vrea sa il schimb si nu stiu unde il are mai exact. Si daca se poate o schema ceva sau o poza, multumesc anticipat.

11 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Sub capacul de la transmisie, si cel mai probabil nu e ambreajul, cel mai probabil este cureaua uzata.
Da jos capacul transmisiei si uitate pe acolo sa vezi care e situatia.

| Nelutzu222 explică (pentru OldSoul):

Nu cred ca are cureaua. dar o sa il desfac sa vad din ce cauza merge asa. trebuie sa il turez tare ca sa abia poti pleca pe locul drept

| OldSoul a răspuns (pentru Nelutzu222):

Cureaua cand este uzata se ingusteaza si nu mai urca in pozitia maxima pe fulii, de aceea se tureaza prea greu, sau eventual rolele pot fi uzate.

| Nelutzu222 explică (pentru OldSoul):

E cutie automata. din cate am mai vazut nu cred ca are curea

| OldSoul a răspuns (pentru Nelutzu222):

E motor de scuter chinezesc la baza, are curea 100%

| OldSoul a răspuns (pentru Nelutzu222):

Ok, nu e motorul la care ma asteptam eu.
Probabil l-am confundat cu motorul de 50cmc.
Ambreajul ar trebui sa fie sub capacul din partea stanga.
Uite aici un clip, poate te ajuta https://www.youtube.com/watch?v=u24T6Hz-uY4

| Nelutzu222 explică (pentru OldSoul):

E bun asa pentru habar. reglaj pentru carburator la amestec si relanti sti ceva?

| OldSoul a răspuns (pentru Nelutzu222):

Pentru reglajul aerului:inchide surubul de tot, si dupa deschidel 2 ture jumatate.
Reglajul avansului: cu motorul incalzit si pornit, il reglezi in asa fel incat sa functioneze rotund, sa nu fie nici prea turat nici prea slab.

| Nelutzu222 explică (pentru OldSoul):

O sa incerc. daca nu ma descurc cu ceva, o sa te mai intreb. mersi

| OldSoul a răspuns (pentru Nelutzu222):

Bine, multa bafta!