| B_Elvis_Alexandru_1990 a întrebat:

Salutare. Am și eu o întrebare dacă se pricepe cineva. Dacă mi-a apărut perioada de schimbat uleiul și filtrele în bord și am depășit se poate întâmpla ceva? Specific ca a trecut un an de and am făcut schimbul dar am făcut doar 8000 km. La o mașină skoda fabia 1.2 tdi, cu filtru de particule.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca sa nu fii arogant in raspunsuri! Nu sunt tovaras cu tine ca n-am avut oi sa le pastem impreuna. Mai mult, incearca sa nici nu jignesti! Am vazut ca-i mai ziceai unuia "desteptule" in mod ironic. Apoi citeste instructiunile de pe uleiurile pentru aceasta masina ŠKODA si ai sa vezi ca spune la 2 ani. Am mai fost si militar. Am avut tehnica in subordine, din aia pe care o vezi tu la defilare, cu zecile. Mai stiu cate ceva. Nu mai sunt eu la curent cu toate (au trecut peste 20 de ani) dar echivalentul meu in viata civila este inginer sef de coloana auto. Producatorul masinii (daca citeai si tu) recomanda cum am spus eu mai sus: intre 15 si 30 de mii. Asa ca abtine-te in a da raspunsuri "dupa ureche"!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din ce am citit eu se pare ca la aceste masini se schimba uleiul intre 15 mii si 30 de mii de Km. Altfel pilitura de fier care se depune in el uzeaza mai rau motorul. Din practica mai stiu ca uleiul expira si stand. De aia se spune ca la 2 ani este bine sa-l schimbi. Dupa cate vad nu indeplinesti nici una dintre conditii. Eu zic sa-l mai lasi pana la anul sau pana ajungi la 15 mii de Km.

| Silviullet a răspuns:

1. Producatorul masinii ar trebui sa ti spună la cati km trebuie schimbați
2. Intre 10.000 si 15.000 km in general
3. Dacă iti apar martorii in bord
4. Sau cel puțin 1 data pe an, nu la 2 cum zice tovarășu

| sierra1 a răspuns:

Ce ulei ai pus in mașină?

| Silviullet a răspuns (pentru Salontanul):

Majoritatea producatorilor auto recomanda schimbarea uleiului de motor la interval de un an sau 10.000 km. Lasa militaria de pe vremea lu ceausescu unde cu sarma faceai masina sa tina...
Producatorul de ulei iti poate zice sa il schimbi o data la 5 ani... daca producatorul masinii iti zice ca la 15000 sa-l schimbi, il schimbi!
Acum, dovedeste-mi te rog de pe cartea skoda cum ca zice la 2 ani sau intre 15-30 mii...desi e o diferenta de 15mii. Nu cred ca iti va recomanda cineva asa ceva...
Nu castig nimic si nici nu pierd... Eu si daca-mi spune producatorul sa le schimb mai rar, tot la 1 an o fac, pentru bunastarea masinii. Bafta

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Silviullet):

Inca o data: citeste ce scrie pe site-ul lor!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Silviullet):

Apropo! Eu am fost in armata si dupa revolutie. Citeste cu atentie ce am scris!