| costy2120 a întrebat:

Salutare are cineva o schita de calare a unui motor de fiat 1.2 16 v, 59kw? cum e treaba cu semnele pentru pus la punct distributia. va multumesc!

3 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

In primul rand ai nevoie de o trusa speciala pentru blocarea distributiei la motorul tau! Care arata asa:http://www.ebay.it/......1359335020
Unele truse mai au un dispozitiv in plus pentru blocarea arborelui cotit, dar odata blocate axele cu came si data cureaua de distributie jos nu mai ai nevoie sa umbli la arborele cotit, dar poti sa-ti faci dintr-o platbanda un dispozitiv de blocat arborele cotit sau poti sa-ti faci tu doua semne unu pe bloc si unul pe arborele cotit pentru siguranta! Uite iti atasesz si doua video ca sa intelegi cum sa-l tragi la punct! Dai capacul la distributie jos, dai bujiile jos dupa care montezi pe pistonul 1si 2 tijele din trusa. Demontezi de pe lateralele capacului axelor cu came cu un inbus acele dopuri metalice, iar in locul lor montezi ustensilele de blocaj din trusa dupa ce l-ai pus in faza. Rotesti arborele motor in sensul acelor de ceasornic pana acele doua tije din pistonul 1 si 2sunt la acelasi nivel, dupa cum se vede si in video! Acum montezi ustensilele de blocaj pentru axele cu came. Demontezi intinzatorul, dai jos cureaua, dai jos pompa de apa si pui alta noua apoi montezi intinzatorul nou si cureaua! Dupa ce-ai montat cureaua reglezi intinzatorul si gata! Ma gandesc ca ai ceva cunostinte de mecanica!
https://www.youtube.com/watch?v=jEY1OmxGK3A

https://www.youtube.com/watch?v=N0CoEV4jEbc

| costy2120 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Trebuie trusa aceea de cale? Alt inlocuitor nu este?

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru costy2120):

Poti sa faci si fara trusa daca esti priceput! Demontezi capacul de la distributie si faci semne si la axul cu came asa cum ti-am spus sa-i faci arborelui cotit! Conditia este sa fii atent cand montezi cureaua noua incat pinionul de la axul cu came si cel de pe arborele cotit sa ramana mereu la semn! Faci semnele si pe pinionul de pe arborele cotit si pe pinonul de la axele cu came pana sa dai cureaua jos! Bafta!