| GregHouse a întrebat:

Salutare!
Cand merg sa fac identificarea la RAR (pentru schimbare de proprietar), trebuie sa am si adeverinta care atesta platirea si nerecuperarea taxei?
Ce se intampla de fapt la RAR? Cineva mi-a zis ceva de niste poze. De asemenea, ce acte trebuie sa am si cam cat dureaza tot procesul? Mentionez ca pastrez numerele masinii si ITP-ul e valabil.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tocmai acum se schimba legea, iar identificarea nu mai este/nu va mai fi necesara, pentru transcrierea unei masini deja inmatriculata in tara.
Daca totusi vei fi nevoit sa faci identificarea, ea decurge cam asa: faci programare, primesti un numar de ordine, la o anumita data si ora. Te prezinti mai devreme, mergi la portar si ii spui ce programare ai, el te indruma spre coada/boxa la care trebuie sa mergi. Pui masina acolo la coada, mergi sa completezi o cerere de activitate RAR, o pui langa celelalte acte (buletinul tau, certificatul, cartea de identitate, si parca atat), apoi cand ajungi la rand, inginerul ia actele, baga masina inauntru, iar tu mergi in sala de asteptare, platesti taxa (120 lei parca era), astepti, apoi esti strigat, si primesti actele, plus certificatul de autenticitate (care afirma ca seriile corespund).
Cam asa e mersul in majoritatea RAR-urilor in care am mers, dar mai difera cate ceva, de la unul la altul... Spre exemplu, la Suceava sta soferul la masina, si o baga el pe canal, pe cand la celelalte, soferul preda masina si actele inginerului, apoi se duce in sala de asteptare; inginerul baga masina, face verificarile, apoi o scoate afara si o parcheaza, iar dupa ce primesti actele mergi sa cauti masina.
In timpul identificarii, inginerii citesc seriile caroseriei, a motorului, si cauta alte mici indicii care i-ar putea ajuta sa-si dea seama daca masina din fata lor este originala, sau e facuta 'din bucati'. Cauta in special suduri suspecte, diferente de culoare in zonele mai ascunse ale masinii, etc. Procesul nu dureaza mai mult de o ora, eliberarea actelor e cea mai lunga parte.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca masina a mai fost inmatriculata in Romania si are ITP valabil nu mai trebuie sa mergi la RAR.
Trebuie doar sa iti mai faci asigurarea RCA, sa ai adeverinta de la ANAF si poti merge s-o inmatriculezi.

| GregHouse explică (pentru Ioandelasal):

Nu inteleg. De ce s-o inmatriculez, daca e deja inmatriculata?
Mi s-a zis ca trebuie sa merg la RAR pentru identificare. Atunci cand intru pe site-ul lor pentru programare, e o sectiune numita "CAVR (schimbare proprietar)", acolo trebuie sa intru eu.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru GregHouse):

Am inteles ca tu acum ai cumparat masina si, daca am inteles bine, dupa cumparare trebuie s-o inmatriculezi pe tine, altfel nu vei putea circula legal pe drumurile publice, dupa ce vanzatorul o va radia din circulatie.
Identificarea si omologarea se face numai pentru masini cumparate din strainatate.
Conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, privind inmatricularea, citez:
"ART. 8. (1) Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul se efectueazã în baza urmãtoarelor documente:
a) cererea noului proprietar. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menţiona solicitarea explicitã în cerere;
b) fişa de înmatriculare a vehiculului, al cãrei model este stabilit conform reglementãrilor legale, semnatã de fostul şi noul proprietar, vizatã de organele fiscale competente ale autoritãţilor administraţiei publice locale. În cazul fostului proprietar al vehiculului se poate depune certificatul de atestare fiscalã emis de autoritãţile administraţiei publice locale, situaţie în care nu mai este necesarã depunerea fişei de înmatriculare. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completatã cu datele acesteia;
c) cartea de identitate a vehiculului, în original şi în copie;
d) documentul care atestã dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, în original şi în copie;
e) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie. În situaţia în care în certificatul de înmatriculare urmeazã a fi înscrisã şi o altã persoanã, se va prezenta actul de identitate sau, dupã caz, documente care sã ateste dobândirea personalitãţii juridice, denumirea şi sediul, în copie;
f) dovada efectuãrii inspecţiei tehnice periodice, în termenul de valabilitate a acesteia;
g) copia documentului de asigurare obligatorie de rãspundere civilã pentru prejudicii produse prin accidente de circulaţie, în termenul de valabilitate a acesteia;
h) dovada plãţii taxei de înmatriculare;
i) certificatul de înmatriculare al fostului proprietar, în care acesta a înscris transmiterea dreptului de proprietate;
j) plãcuţele cu numãrul de înmatriculare, dacã noul proprietar are domiciliul, reşedinţa sau sediul pe raza altui judeţ decât al fostului proprietar;
k) dovada plãţii contravalorii certificatului de înmatriculare;
l) dovada plãţii contravalorii plãcuţelor cu numãrul de înmatriculare, cu excepţia cazului în care acestea se pãstreazã de cãtre noul proprietar;
m) certificatul de autenticitate al vehiculului, cu excepţia autovehiculelor destinate competiţiilor sportive şi a vehiculelor istorice, pentru cazurile stabilite de reglementãrile în vigoare;
n) procura specialã, dupã caz."
Vezi undeva ca trebuie facuta identificarea?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

P.S.: Nu ai nevoie de adeverinta ANAF pentru taxa, la RAR.
Acea adeverinta iti trebuie doar la serviciul inmatriculari, alaturi de celelalte acte.