| Rajsurajj a întrebat:

Salutare.Intreb 100 de români, intentionez sa achizitionez un volkswagen touran 1, 9 tdi fab 2005 pret 3000€ merita sa dau banii pe o astfel de masina? Ce parere aveti? Este o masina buna, ma pot baza pe ea la drum? Sau daca nu, ce masina imi recomandati la banii acestia?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Anul 2005 în nici un caz, nu!

| Frank51 a răspuns:

Dacă merită sau nu doar tu poți să decizi, că tu știi la ce ai nevoie. De fiabilitate nu poate fi vorba când vorbim de o mașină antică, deci te aștepți la costuri mari de întreținere.

| haileewatson a răspuns:

Va luati numai troace vechi de 100 de ani si dupa va mirati de ce e asa poluat orasul si de ce la prima excursie va moare masina.
Sfatul meu e sa mai strangi niste banuti si sa iei ceva mai nou. nu te grabi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Parere cat de cat avizata: don't do it.
Touran 2005 este o masina incapatoare, comoda si stabila. Poate si frumoasa. Iar aici am epuizat calitatile ei.
Defectele sunt monstruoase: rugineste in draci, are doar 105cp, injectia e conceputa foarte prost (4 injectoare-pompa imposibil de reglat perfect), cedeaza la ele turbina mai mereu (de la vacuumurile prost executate). E o fumigena lenta si problematica.
Ia orice altceva.
Alternativa corecta ar fi Opel Zafira B, motor 1.9 CDTI 120cp. Singura ei problema este cutia M32, care obisnuieste sa crape. Daca o duci la reconditionat la timp, scapi de probleme.

| Rajsurajj explică (pentru haileewatson):

Nu fi asa rautacios sa stii ca nu toata lunea are bani de masinii scumpe ne luam di noi fiecare dupa buget de aia sm si cerut parerea dar trebuie sa se gaseasca mereu cate unu mai artagos sa be critice ca be luam numai cazane

| sierra1 a răspuns:

Mașină e excelentă, prețul enorm!