| Drxx_Mihai_1990 a întrebat:

Salutare toate lumea! Am o intrebare:
Mi-am cumparat un vw polo 1.2 12 v an 2003 e impecabila, doar
ca are o mica problema cu pornirea dimineata.
am fost la Iasi si am controlato pe calculator si imi spunea sa
cumpar o piesa numita sonda lambda (senzor de oxigen)...i-am schimbat-o si tot nu porneste la prima cheie....am fost iar la un
tester, mi-a bagat iar calculatorul sa o verifice si a dat o eroare
in calculatorul masinii...a sters eroarea si tot nu porneste la
prima cheie... porneste doar la a doua sau chiar a treia cheia
la prima cheie nu vrea sa porneasca!
Oare ce are? ce spuneti
Multumesc

11 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Dupa ce porneste isi tine relantiul ok?
Daca are chiar si mici variatii ai putea sa incerci sa-i inlocuiesti supapa regulatoare de presiune a combustibilului.
http://www.piesedeauto.ro/......48664.html

Am dat una de exemplu.
le gasesti si la 50 de lei.
In general din vina lor pornirea devine greoaie si nu se vede pe tester.

| Drxx_Mihai_1990 explică (pentru TrăieşteClipa):

Cand vreau sa o pornesc dimineata, dau cheie si vrea sa porneasca dar cedeaza si se opreste...la a 2 cheie porneste

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Drxx_Mihai_1990):

-Bujii, fise, pompa benzina, filtre ( aer+benzina ) injectoare, compresie ( daca are multi km ).

| Drxx_Mihai_1990 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Are 185000 km

| Drxx_Mihai_1990 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Are 185.000 km

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Drxx_Mihai_1990):

Consuma ceva ulei? Nu ai avut timp si ocazia sa determini. Se face de regula la un drum de macar 3-400 de km cu mare atentie la joja. Sau iti dai seama in rulaj mai mare in oras. Un meserias care desface bujiile citeste pe ele cum e motorul. Cam are rulaj, sunt motoare mici si obosesc mai usor. O compresie se verifica usor la un mecanic care are aparat - 10 min. E necesar pentru ca poate nu consuma ulei dar sunt supapele obosite.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Drxx_Mihai_1990):

Incearca sa pornesti cu pedala de acceleratie usor apasata sa vezi ce se intampla.

| Drxx_Mihai_1990 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu consuma deloc ulei

| Drxx_Mihai_1990 explică (pentru TrăieşteClipa):

E la fel....tot nu o i-a la prima cheie

| Drxx_Mihai_1990 explică (pentru Drxx_Mihai_1990):

Dupa ce porneste merge f bine i-am schimbat filtru aer si benzina si dimineata tot nu porneste la prima cheie.ce sa-i mai fac?

| cristian82 a răspuns:

Verifica:
- bujiile incandescente (la rece porneste greu daca nu functioneaza bujiile, tinand cont ca nu este masina noua; are 13 ani vechime);
- injectoarele: daca motorina nu este injectata in cilindru sub forma de pulberi (vapori) atunci arderea este greoaie si scoate mai mult fum decat normal in functionare
- daca dupa pornirea si incalzirea motorului porneste tot greu atunci poate fi capul hidraulic de la pompa de injectie.
- in cazul in care in timpul mersului motorul merge sacadat, cu intreruperi de putere, atunci te poti concentra pe: injectoare, EGR, patrundere aer in circuitul de alimentare.