| Pripitu_Emanuel_1976 a întrebat:

Salutare tuturor, recent am schimbat un electromotor pe un Opel Vectra B, dupa montare am realizat ca nu mai am contact atunci cand bag cheia in contact, de precizat ca nu se aprind nici martorii in bord este complet mort, am doar claxon si pozitii.
Un sfat va rog?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Verifică firul de pe bendix, să nu fie în scurt.
Vezi apoi siguranțele, în special alea mari, de la motor.
Dacă totul e ok până aici, demontează contactul și vezi dacă are curent pe intrare, dacă face contact mai departe... Si înlocuiește-l, dacă e mort.
Vezi dacă poți schimba doar partea electrică, fără partea mecanică și imobilizator.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns:

Ori ai incurcat firele intre ele, ori n-ai legat /intrerupt careva din ele.
Verifica si sigurantele!
Daca se arde careva repetat, atunci ai un scurtcircuit undeva!
In cazul ca nu gasesti cauza problemei, apeleaza la un electrician auto, cunoscator Opel Vectra!

| Pripitu_Emanuel_1976 explică (pentru Bula):

Salut, ceva este pe partea electrica am verificat toate cablurile de la electromotor, plus, minus, masa. ar putea fi un releu sau ceva?

| Pripitu_Emanuel_1976 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cred ca este un releu pe partea de electricitate siguranțele sunt prea mici sa fie folosite pe toată electricitatea mașini

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Pripitu_Emanuel_1976):

S-ar putea sa ai sigurante mari principale, intr-un panou de pe la motor, poate chiar in cutia cu releele principale, sau langa baterie.
Demarorul are doua fire groase care duc direct pe el, dar restul instalatiei are sigurante, inclusiv ce ajunge la contact.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Pripitu_Emanuel_1976):

Trebuie cautat defectul prin masuratori.
Cheama un electrician auto!