| anonim_4396 a întrebat:

Scoala de soferi facuta iarna - pro sau contra?

16 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Se poate face si iarna cu reultate f bune, care ar fi problema,
Avantajele sunt ca nu este asa cald, circulatie mai scazuta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Contra

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Raducons):

Mi s-a zis ca e mai periculos si greu.

| Raducons a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este periculos, greu este oricand daca nu ai mai condus.

| Uvox a răspuns:

Pro

| gheorghe699 a răspuns:

Si iarna si vara,faci aceleasi lucruri,atat vara cu dezavantajele,caldura,trafic mai intens,dar si cu avantaje,carosabil uscat,nealunecos,cat si iarna, avantaje, trafic mai redus, carosabil plin de zapada, alunecos ..eu nu vad diferente majore, am facut iarna si a fost ok.

| Bondarel99 a răspuns:

Nu e periculos dar un pic neplacut si oricum e mai bine sa te inveti cu greul in trafic.
In plus nu se stie cand vei da examenul. Eu am facut scoala vara si examenul l-am dat iarna, m-a pus sa fac garare pe un morman de zapada...

| RzV28 a răspuns:

Eu zic ca iti va fi pro deoarece te inveti inca de la scoala cu traficul de iarna, condusul cu asfalt acoperit de zapada, polei ceea ce te va ajuta fiind langa tine instructorul decat sa conduci tu prima data in conditii de iarna singur. In plus fata de vara daca mergi intr-un oras aglomerat e enervant sa mergi doar bara la bara si cu maxim 20-30 km/h chiar daca masina are aer. Si la cat de mult s-au marit timpii de la examen ai sansa sa incepi scoala acum si sa dai examenul pe la primavara.

| 1Marinn1111 a răspuns:

Pro,iti va fi mai usor mai tarziu.

| mgtow a răspuns:

Pro ca e mai usor sa te adaptezi la gheata si zapada. Contra daca un prost te sicaneaza si te pica omu imbracat in albastru cu alb

| Începătorul988 a răspuns:

PRO, am facut-o iarna. Degeaba inveti sa conduci pe uscat, daca nu tii masina sub control iarna.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Foarte pro. Inveti sa te adaptezi linistit la aderenta de iarna. Altfel, in prima iarna o sa fii speriat/imprudent, sau o sa-ti remodelezi masina.
Nu exista dezavantaje la scoala de soferi pe timp de iarna, vara vei invata mai putine lucruri.
Si din punct de vedere al confortului, scoala pe timp de iarna e mai buna, ca toate masinile dau caldura, dar aer conditionat, mai greu; plus ca aerul conditionat ingreuneaza mult mersul motorului, si ti se opreste mai repede, la plecarea de pe loc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-are importanță când o faci

| Începătorul988 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Total de acord cu tine! Eu cand am dat examenul am oprit absolut totul. Clima, radio, sa nu ma deranjeze. I-am bagat o clima manuala cu geamu' deschis. Saracu" creca m-a admis sa scape odata de mine ca il tragea curentu

| ChrisAK47 a răspuns:

Contra

| Liviu a răspuns:

Contra,o prostie mare sa o faci iarna, dupa ce ca cu chiu cu vai in 30 de ore abia inveti sa iei PERMISU. Apoi trebuie sa inveti singur sa sofezi, scolile de soferi sunt sa te invete sa iei permisu, nu ca sa devii tu SOFER. Asta mi-a spus mie instructoru si unchiu'meu care e fost instructor.Pe ei nu ii intereseaza altceva, decat sa iei tu permisu sa le creasca promovabilitatea. Iarna? cea mai mare prostie, dupa ce ca nu stii marea cu sarea, te mai pune si pe un carosabil instabil.Acum ca se nimereste sa fie iarna, asta e.Dar nu ti-o face singur cu mana ta.Ca intre examene e timpul de asteptare o luna jumate.La sala 16 sau 18 zile numai stiu exact.Deci ce faci? te ingropi singur? o faci vara, pe carosabil stabil sa inveti cum sa conduci. Apoi le inveti si pe astea cu iarna.Nimeni nu s-a nascut invatat.Si nu toti au facut scoala doar vara, sau doar iarna.Eu personal nu as avea destul de mari oualele sa o fac iarna.