| grigore12 a întrebat:

Sunt student si as vrea sa imi cumpar o masina cat de cat de lux si cu o intretinere mai ieftina ce masina mi-ati recomanda?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Masinile de lux nu sunt ieftine la intretinere ca altfel nu ar mai fi de lux. Eu zic sa te limitezi la o masina pe care o poti intretine, un golf, un focus, o astra

| OldSoul a răspuns:

Luxul si intretinerea ieftina nu se pupa...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin lux, si ce buget ai.
Masini elegante, confortabile cat de cat, poti gasi si pana in 3000e. Exemple: Passat B5, Audi A4 B5, Opel Vectra B... Dar ma buseste rasul, cand ma gandesc ca vorbim de 'lux', si eu dau exemplele astea laughing
Poti cauta un Mercedes pana in 2000, au preturi mici, sunt cam urate in exterior, dar se simte ca e premium, la orice atingere. Eu am avut W124, si a ramas una din masinile mele preferate. Avea un amarat de motor de 1.9D (cel de 2.0 l-am gripat cand am cumparat-o laughing ), cutie in 4 trepte, si totusi era o placere sa o conduc. Avea demaraj foarte bun pentru o balena (100 cu a 2-a lejer), si un consum de 7-8% urban, excelent zic eu, pentru un motor din generatia Roman Diesel.

| RB26DETT a răspuns:

Ce buget ai? Iti poti lua un volvo v40 2.0i 136 cai, ai consum de 8% mixt si fuge chiar tare! Foarte usor de intretinut, schimbi doar consumabilele, masina este superba pentru o familie de 4-5 membri, portbagajul este destul de generos, confortul excelent, la drum lung este o placere sa conduci o astfel de masina! Dupa 9 ore de mers in continu nu ma doare spatele, nu am nici o problema! Stabilitatea excelenta, o masina superba! [1996-2004] eu am un v40 din 97 cu 2.0i + gpl din 98 la 450 000 km facuti, fara pic de rugina, la -30*C porneste la sfert, nu-mi face probleme, super fiabila, masina ce tine o viata! A mea merge ca noua! Daca ai bani iti recomand totusi un volvo S60 care bate E class-ul de nu se vede! Poti sa te uiti si la V70 care este varianta breck a s60-ului, eu de exemplu as prefera un v70winking Alegerea este a ta, daca vrei o masina sa te tina mult, vrei o masina sa nu faca paguba la buget, daca vrei o masina adevarata, ia-ti volvo!

| Alexanderr23 a răspuns:

O prima varianta ar fi ceva din gama volkswagen mai bine echipat (cu toate ca nu s-ar incadra nici asa in gama de lux volkswagenul, exceptand phaetonu/touareg/cc, dar aici se ridica intretinerea), dar de preferat varianta diesel daca e model nou, ca cele pe benzina de cand le-a pus turbosuflante au dat-o-n bara.
A doua varianta ar fi un audi a4. Un pic mai scumpa la intretinere, dar cand tragi linie si vezi ca la un audi pica mai rar piesele ca la alte marci, te face sa te gandesti pe termen lung, unde investitia in intretinere ar putea fi apropiata de cea a unei masini dintr-o clasa mai joasa (datorita fiabilitatii scazute).

| grigore12 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Bugetul meu este de 9300 de euro...si as dori sa ma sfătuiți ce masina ar fi recomandată pentru vârstă si bugetul meu