| Ionuț_George_ a întrebat:

Vă salut cu respect! Dețin un Opel Astra G 1.6 8V Z16SE si sunt interesat de o pompa de apă potrivită, de o distribuție buna și un termostat. Am cumpărat diferite piese și nu am identificat ceva "de calitate". Cu pompa de apa am mereu probleme, după un anumit nr. de km, incepe sa picure pe lângă ea, dandu-mi lichidul afara. Îmi puteți recomanda ceva va rog? Mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am avut aceeasi masina. Termostat am pus Febi 13 38 052.
Pompa de apa avea Hepu si am vazut ca picura putin antigel, dar nu am schimbat-o.
Distributia nu mai stiu ce marca am pus. Dayco face curele bune dar mai are probleme la role, Continental are role ok dar cureaua si intinzatorul cam slabe, Gates face curele bune dar rolele din kit-urile lor sunt la nimereala.
O combinatie buna ar fi curea Dayco si intinzator FAG, INA sau SKF, zic eu.
Pompa de apa poti sa o iei tot de la astia 3, FAG/INA/SKF.
Hepu curg cam toate, pe la dopul anti-inghet.