| Valentin6291713 a întrebat:

Va salut. De curand detin un audi a4 b8 2.0 2008. Masina merge impecabil. Ieri am plecat cu ea totul frumos nimic aprins in bord la masina ca si pana acum, am oprit undeva am oprit motorul si m-am dus mi am luat cate ceva ca tot omul. Cand m-am intors si am pornit o am constatat faptul ca mi-a aparut martor check engine ul initial m-am speriat putin deoarece nu am stiut ce se intampla dar masina mergea la fel de bine si merge si se comporta la fel sa spun.
Am pus testerul astazi pe ea si a iesit eroarea aceasta
P0473 - Exhaust Pressure Sensor High. Din cate am citit pe net poate sa fie ori eroare la senzor ori un furtun infundat. Poate s-a mai confruntat cineva cu problema aceasta si are o solutie sau o idee. Multumesc

4 răspunsuri:
| SoulReaver a răspuns:

Incearca sa stergi eroarea și vezi dacă apare din nou. Scoate-o din oraș și du-te mai sportiv cu ea poate se curăță.

| KovacsB a răspuns:

Este infundat filtrul de particule, daca tot ai tester fa-i o regenerare fortata.

| Valentin6291713 explică (pentru KovacsB):

Astazi s-a sters eroarea iar dupa ce am lasat masina in soare circa 30 minute cu motorul pornit a aparut iar.

| KovacsB a răspuns (pentru Valentin6291713):

Fa-i regenerare fortata cu testerul.