| vasile4365 a întrebat:

Va salut, la un bmw 630i din 2005 ar merge bagat ulei 0w30? Stiu ca are probleme la urcarea uleiului si de accea ma gandesc sa folosesc un ulei mai subtire.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E un ulei extra-ultra, oare merită mașina ta cea de douăjdeani așa ceva?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Conform Autodata, uleiul pe care il bagi in motorul ala este obligatoriu sa aiba aprobarea BMW LL04 sau LL01, iar vascozitatile pe care mi le afiseaza sunt 0W30, 0W40, 5W30 sau 5W40.

Deci poti pune 0W30 in teorie, cu conditia sa aiba una dintre aprobarile de mai sus.
De multe ori manualele dau foarte multe variante de vascozitate, dar producatorii de ulei nu pot scoate decat cateva, ca sa poata obtine acea aprobare (set de caracteristici) cerute de producator.

Daca nu gasesti 0W30, te sfatuiesc sa incerci 5W30. Diferenta dintre ele, probabil stii, este consistenta/vascozitatea la rece. Cele cu 5 sunt destul de ok si iarna, nu se ingroasa mult.
Iar legat de vascozitatea la cald, din experienta mea, cele cu 40 la final sunt mai mult de compensare a uzurilor, pe cand cele cu 30 in coada, prin fluiditatea lor, asigura un motor curat, cu putine depozite de calamina, si o racire mai buna.