| Tudoro99 a întrebat:

Vreau sa ma fac pilot la NASCAR si vreau sa stiu cam ce mi-ar trebui pentru asta. Vorbesc serios. Foarte serios.
P.S.: Exista ceva pista de NASCAR in Romania?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca esti nascut in '99 si vrei sa devii pilot Nascar, e foarte simplu. Trebuie doar sa ai pana acum 2-3 locuri pe podium la etapele pe tara a concursurilor de Karting, dupa ce devii major avansezi la raliuri, si mai ales VTM, iti faci un renume in tara, aduni sponsori peste sponsori si dupa ce castigi cateva premii demne de luat in seama pentru o cariera internationala, te duci afara, acolo unde or fi cursele astea Nascar. A. Am uitat sa-ti spun, pentru karting se "topesc" doua-trei mii de euro pentru un singur concurs, cand treci la raliuri e jale. Sponsori se gasesc greu, si ai nevoie de rezultate. Du-te la clubul copiilor de la tine din oras, si inscrie-te la karting, o oarecare sansa iti ofera si asta, si nu dai nici un ban pentru inceput, doar la deplasari o sa mai ai de platit o cazare, o masa, un costum... Dar banuiesc ca nu te deranjeaza, daca ai planuri mari in domeniul astawinking

5 răspunsuri:
| Tudoro99 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

La noi nu exista carting (din pacate) deci nu am nici-o sansa, poate... oricum sunt din 99laughing si viata nu sti cum se poate schimba

| mgtow a răspuns:

Daca nu mergi in statele unite nu ai cum sa ajungi

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Tudoro99):

Ba exista karting, am un prieten care castiga judetenele in fiecare an, se califica la nationale, dar din lipsa de fonduri din partea clubului copiilor nu a mers decat odata la o etapa nationala, la care din pacate s-a spart singurul motor pe care l-au avut, si nu a mai participat. Am fost o vreme in echipa lor tehnica. La concursurile nationale daca ai sa ajungi vreodata ai sa fii uimit de cati concurenti sunt, si la ce nivel. Sunt multe echipe private, care vin cu un kart pregatit la maxim + o duba plina cu motoare complete, carburatoare, 3-4 seturi de cauciucuri de ploaie/uscat, si multe altele. Cauta pe youtube concursurile de la Bacau si Simleul Silvaniei, sa vezi ce e acolo. Poate ai vise, dar te anunt ca drumul e lung, nu tocmai usor, si foarte costisitor. O buna parte din juniorii de la karting continua mai apoi cu VTM-urile (viteza pe traseu montan), cum ti-am spus, care e suficient de dezvoltat in zona Brasovului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La noi abia exista piste de carting pe parcarile magazinelor si tu vrei pista de nascar?

muta te in SUA, incepe cu cartingul, castiga premii multe, remarca te, cauta sponsori care sa iti ofere macar careva mil de $ apoi intri si in NASCAR

| Bobes_Ion_1989 a răspuns:

Vise nu poti fii pilot de nascar trebuie sa fii TALENT inascut poti sa fii pilot de raliu cu Bogdan Barbu si altii si sa inveti de la ei si dupa sa incerci dar daca altii nu au reusit nu sut sanse scuze eu am pe ce conduce in fiecare vara si mie mi-au zis si Barbu si Hora c is talent si vreau sa ma fac pilot la wrc ca mai sus de atat nu se poate!winking ps si eu is 99