| Alya01 a întrebat:

Acum două zile m-am uitat la niște videoclipuri pe YouTube și am auzit de "sugar", zahărul ăla de epilat. Până acum nu am încercat cu ceară pentru că mi se pare dureros mai ales ca se smulg firele de păr. 0_0 cu zahărul ăla pare mai nedureros. Deci… Până la urmă, care e mai bun? Chiar doare când te epilezi cu ceară sau zahăr? (Mă refer acasă, nu la salon)
Mulțumesc! Si legat de întrebarea trecută, voi merge la un dermatolog săptămâna viitoare. happy

4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Vazut si eu pe ytb, ce sa zic, e tot prin smulgere deci tot doare, eu ma fac cu epilatoru [ peste totwinking ], pe picioare -gambe mai exact- benzi de ceara rece si continui cu epilator ce mai ramane.
Durerea e de moment si atat... si se inroseste putin pielea, ia un nurofen cu 15mins inainte daca vrei sa te faci sau un whiskey ''mic'' daca esti consumatoare laughing
La zdipa doare calumeawinking dar la mine e moderat ca ma fac de peste 1 deceniu laughing
In rest, nu ma duc prin saloane pentru ca sunt un pic ipohondrawinking

| Alya01 explică (pentru alina2k18):

XD lol, whiskey nu consum și legat de nurofen, ce vrei sa spui? chiar ajuta? laughing

| sofisis a răspuns:

Sugar nu vei putea sa iti faci acasa pentru ca e o reteta complicata si cu multe chichite. Plus ca si daca reusesti sa faci, daca nu stii sa aplici cum trebuie, ti se face caramel. De durut doare cu orice te-ai face dar nu a murit nimeni pana acum de durere la epilat. Sincer.

| AnaQ a răspuns:

Epilarea cu ceara de zahar e super faina, eu îmi fac singura acasă, am văzut mai multe tutoriale pe Yt și uite așa am învățat ( habar nu aveam la început).
Nu-ți trebuie decât zahar cam 3-4 masuri, o jum lămâie, plus apă jum pahar; le pui pe foc amesteci din când în când până când are culoarea mierii de albine( o idee mai închisă), nu e foarte dureroasă ( cel puțin din punctul meu de vedere) durează cam mult până te faci peste tot, dar rezultatul merită 100%. Rezultatul durează 1- 2 luni.
Epilatul cu ceara fierbinte iar este o varianta foarte buna, doare al naibii de tare, dar partea buna este că 1 lună - 2 nu ai treabă cu parul nedorit. Succes.