| Evelinmariaa a întrebat:

Am 20 de ani și cu toate acestea încă mă confrunt cu acneea. Am fost la diferiți medici dermatologi și orice tratament am incercat nu a avut efect. Va rog mult de tot spuneți-mi dacă ați avut acnee ce tratament ați folosit și care a dat rezultate!

Răspuns Câştigător
| andreeabobo a răspuns:

Am postat un raspuns detaliat cu mai multe informatii dar nu stiu daca sa postat.

Eu folosesc in special pentru spate pentru ca in perioada calda imi apar o gramada de cosuri.
Folosesc dischete demachiante, cate una pentru fiecare particica a spatelui.
Fac asta 3-4 saptamani, depinde cat de repede trec si aplic 2-3 seri inainte de culcare dupa ce fac dus, apoi fac pauza 2-3 seri.
Pentru fata daca am cos aplic direct pe cos, sau fac un scrub sau mixez cu ulei de cocos sau argan pentru ca poate usca tenul. Am cosuri ocazionale pe fata, dar imi place sa aplic pentru curatarea tenului. Fac asta odata pe saptamana, dar iau si pauze lungi de 3-4 saptamani in case folosesc doar sapun de curatare a fetei.
Are un miros puternic, unora le place altora nu, asa ca depinde de tine.
Pe mine ma ustura daca il aplic in zona ochilor, deci ai grija. Nu stiu daca este de la mirosul puternic sau nu.
Curata foarte foarte foarte bine si pentru mine functioneaza.

Daca aplici cu betisor de ureche sau dischete demachiante, chiar si cu degetele te rog ai grija de exemplu daca ai imbibat betisorul de ureche in produs si te-ai dat pe piele, foloseste cealalt parte sau unul nou daca vrei sa te mai dai si in alt loc pentru ca sa nu pui bacterii in produs, chiar daca este un dezinfectant foarte bun si ca sa nu faci sa se duca bacteria de colo colo.

Tot ce am mentionat este cum se comporta uleiul de arbore de ceai pe tenul meu si sfaturi in aplicare pe care le folosesc si eu, nu sunt medic demartolog sau medic in general.

7 răspunsuri:
| eugenl a răspuns:

Nu de dermatologi ai nevoie tu ci de potolirea hormonilor.

| Aileen a răspuns:

Dupa 6 zile avand ca lebenita si alte fructe de pe piata ca mancarea de zi cu zi... fata mi s.o curatat acceptabil...dovada ca dieta o afecteaza.

| Dalmore a răspuns:

Fa-ti analizele, s-ar putea ca problema ta sa fie hormonala.

| andreeabobo a răspuns:

Nu sunt medic, dar din ce m-am mai documentat, cosurile sau acneea poate aparea si de la alimentatie. Eu de exemplu daca mananc ciocolata sau fast-food, imi apar cosuri. Si in multe cazuri chiar daca acneea e aproape inexistenta iti poate reaparea. Depinde si ce produse folosesti pentru ten si ce ingrediente au.
Eu pentru cosuri folosesc arbore de ceai. Dar este bine sa te documentezi putin pe subiect si daca consideri sa consulti un dermatolog. Incearca si cu tratamente naturiste.

| Evelinmariaa explică (pentru andreeabobo):

Poți să îmi zici mai detaliat cum folosești? Adică folosești ulei de arbore de ceai sau cum?

| JusTPauL a răspuns:

Ceea ce ai tu nevoie e un bărbat care sa-ti stimuleze hormonii?