| prodan90 a întrebat:

Am folosit o vopsea pentru par syoss, am urmat exact pașii de pe prospect și când m-am spălat, vopseaua nu a prins deloc, zero barat.Care ar putea fi motivele?

8 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Depinde ce culoare ai luat si ce culoare ai tu parul

| prodan90 explică:

Sunt șaten închis, un pic cărunt pe la perciuni și pe margini, iar vopseaua e blond închis, am dat pe perciunii albi și nici un rezultat, zero. Cum e posibil asa ceva

| RxTx a răspuns:

Nu ai respectat procedura
Vopseaua poate era expirata
Se mai întâmplă prin fabrici sa fiu eu la butoane in timp ce repar utilajele tu crezi că eu le spun proprietarilor fabricilor că am scăpat niste vata de sticla in bomboane că să mă certe sau niste asbest de pe pereții cuptoarelor lor
Daca și știi care nenorociri ai mâncat datorita oamenilor care nu înțeleg să oprească producția în timpul în care vine cineva sa serviseze

La fel și cu sucurile crezi ca până când reglez eu apa sirop se aruncă alea se dau drept rebuturi

Sau pe la voselurile de par am fost și acolo
La ambalare la unele fabrici
Oana când fac mașina sa ia din 6 recipiente sa le amestece în cantitățile perfecte ideale impecabile
Eu mă bucur că dozează mai mult mai puțin mare fericire că se lipește tubul la gura
Pai pot sa dau petrecere când mă apropii de cantitățile de substanțe chimice ideale
Dar până atunci sunt doar experimente
Și tu crezi că la o producție empirică cu mașini ieftine ies toate produsele la fel
De exemplu omul are materiale pentru 1000 bucăți
Când pornește mașină face rebuturi
Apoi mai reglez că și mersul pe bicicleta mai deschid un robinet mai mut un senzor mai modific un timp mai micșorez alt timp
Și începe să facă produse acceptabile
Apoi merge bine bine bine 250 de produse dar pentru că mecanica nu este ceas elvețian și se tot dereglează datorita materialelor proaste din care este făcut flowpak-ul respectiv incepe sa fabrice rebuturi
Mă uit sau se uită operatorul beat obosit și începe să tragă de folie Intr+o parte cu mana încet încet incepe sa mai amestece într-una dintre substanțe care refuza sa mai curgă
Mai da cu ciocanul că vibratorul vibrațiile de la o cuva sunt defecte și praful sa electrizat și nu vrea sa mai curgă așa că a făcut încă 80 de produse rebuturi pe care nu are chef să le caute să le alerge că ar da faliment fabrica respectiva daca ar scoate toate produsele imperfecte
Perfect este o minune nimeni nu cere perfecțiunea că știe că ar trebui echipamente și personal și fabrica de milioane de euro
Dar multi dintre ei au cumpărat o mașină defecta din Franța de la lucruri confiscate
Luate prin executori judecătorești cu japca de la fabrici
Și cei de la fabricile respective le-au dereglat distrus stricat in mod intenționat de ura ciuda și invidie.
Mai iau infranciza de bine știe ce vopsea de par
Că azi cu mașina aceasta ambalează vopsea de par mâine ambalează șervețele umede poimâine ambalează apa oxigenata
Răspoimâine ambalează sosuri pentru shaorma pizza
Cu aceiași masinarie

| Vântulalb a răspuns:

1. "Sunt șaten închis, un pic cărunt pe la perciuni și pe margini, iar vopseaua e blond închis". Ai vrut 1-2 nuante mai deschise.
2. Vopseaua era cumva fara amoniac? Desi i se face reclama, este ineficienta.

| prodan90 explică (pentru Vântulalb):

Fără amoniac. Prin zonele laterale sunt blond închis

| Vântulalb a răspuns (pentru prodan90):

Aia e!
Ia vopsea permanenta. Are si amoniac si isi face efectul. Nu 100%.
Asta daca nu vrei sa-l lasi cum este.

| MihaelaDart a răspuns (pentru prodan90):

Blondul nu prinde pe un saten inchis mai ales ca este fara amoniac, trebuie sa te decolorezi. Acea vopsea are rolul de a evidentia blondul. Daca nu stii sa iti decolorezi parul, te sfatuiesc sa o faci la un salon, tu ai sansa de ati arde parul sau sa nu te decolorezi uniform.
Daca ai fi luat cu amoniac ti-ar fi prins cat de cat, cu toate ca iti trebuie o decolorare pentru a avea un rezultat frumos.

| haileewatson a răspuns:

Folositi vopsea ieftina si proasta din magazine si va mirati de ce nu functioneaza.

Recomand Redken si LOreal Professionel.