| adytza0700 a întrebat:

Buna am 14 ani si as vrea sa slabesc 5-6 kilograme pana la inceputul anului scolar, adica peste 2 luni. Ceva sfaturi?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Sunt sigur ca si tu ca multe alte fete doar crezi ca esti grasa. Spune-mi in primul rand ce inaltime si greutate ai si dupa vedem de trebuie sa slabesti.Scuze pentru cat de lung e comentariul dar explicatie iau timp iar in cazul asta spatiu si mai multe cunostinte te ajuta la slabit mai rapid si sanatos.Nici nu te gandi la infometare, e cel mai mare mit si nu ar putea fi mai departe de adevar.Ca sa intelegeti toate:Cand va imfometati,dupa un timp,dupa ce corpu incepe sa consume din depuneri dupa o perioada intra in starea de criza si consuma un timp din grasimi dar dupa cateva zile de imfometare incepe sa arda mai incet grasimile ca sa-i ajunga mai mult timp de aia o sa slabesti mai incet, te simti obosita, somnolenta, fara chef de nimic, fara energie iar fiind in stare de criza si neprimind mancare, cu fiecare ocazie cand primeste mancare el o sa depoziteze toate caloriile ca sa aiba ce arde mai tarziu si asa ca dupa 1 saptamana de imfometare sau mancat doar 1 data pe zi sau doar super cand ii dai o mancare consistenta o depune toata si de aia cei care slabesc prin imfometare se ingrasa mai tare dupa.Plus ca atunci cand determini corpu sa traiasca doar de pe urma grasimilor arse fara proteine, el emana un gaz toxic care se acumuleaza in sange si impiedica globulele rosi sa absoarba oxigen, devi palida, lesini etc, exact ca in cazu in care inhalezi fum intr-un incendiu de exemplu.Asa ca cea mai buna metoda de slabit e sa hranesti corpu cu de toate dar in cantitati mici si dese ca sa aiba corpul hrana din mancare dar sa nu il faci sa creada ca nu ai ce manca, si sa-l determini sa intre in "starea de alerta".Cel mai bine e sa mananci de toate dar in cantitate mai mica si sa faci sport in acelasi timp, in felu asta el stie ca mancare este la dispozitie dar tot odata energia din mancare nu-i ajunge si apeleaza si la grasimi.Ca sa stii cat de des trebuie sa mananci, trebuie sa reti ca dupa ce mananci abia la 2 ore mancarea ajunge in intestin si incepe procesu de absorbtie deci trebuie sa incepi efortu cam la 1 ora 1 ora jumatate dupa ce ai mancat ca sa incepi sa consumi din grasimi pana ce energia din mancarea consumata incepe sa fie transportata la muschi.Eu am slabit mult de cand am lasat paine care practic nu ofera nimic nutritiv, nici o vitamina, absolut nimic, e prajita, graul din care se face e si el prajit lucru care ajuta dezvoltarea cancerului, de cand am lasat zaharul care sunt calori pure plus e albit cu o substanta chimica care e folosita la fabricarea tuturor lucrurilor albe din lume inclusiv vopsele zahar si pasta de dinti care la fel favorizeaza cancerul.In principal trebuie sa mananci ce corpu e "programat" sa digere natural cum ar fi legumele fructele si tot ce omu cavernelor avea la dispozitie, printre care nu se numara zaharul inghetata sucurile etc.Eu de exemplu mananc zilnic salam(carne de vita) si totusi slabesc, pentru ca mananc si 2 rosii 5 castraveti si cas, toate fiind natural obtinute fara procesare(mai putin salamul) dar si ma plimb pe jos si de ceva vreme cu bicicleta, pedaland pe perioade scurte si rapid ca sa consum energie mai multa dar si pe distanta mari. Aproape de strada unde stau in oras(fiind la 9 km de granita cu ungaria) ma iau si ma duc pana la aproximativ 1-2 km de vama si ma intorc pe alta ruta in oras drumul total fiind de 18.8 km facuti aproximativ in 2 ore.Cu miscarea asta desi facuta la mers normal, neobosind consuma mai multa energie decat crezi si te mentine in forma dar si ajuta la slabit.Alte sporturi care ajuta la slabit sunt inotul pentru ca folosesti muschi spatelui si mainilor ca sa dai din maini si fese abomen si picioare ca sa dai din picioare, deci toti muschi lucreaza, deci consuma energie mai multa intr-un timp relativ scurt.Toate sporturile rapide gen tenis de camp(Trabuie sa fugi sa lovesti mingea sau so culegi) volei rolele etc ajuta la slabit pentru ca sunt actiuni usor de facut dar in timp indelungat si ritm sustinut consuma energie.Un alt lucruri foarte important e sa consumi apa, pe putin 5 litri pe zi. Poate si se pare mult dar nu uita ca simplu stat la soare te face sa traspiri daramite practicarea unui sport iar daca faci calculele juma de litru pe ora nu e mult deloc, din contra e putin mai ales in caldura verilor de la noi.La fel de important e consumu de apa si cand mananci pentru ca e absorbit de mancare, e mai usor cand mergi la baie plus ca contribuie la umplerea stomacului, iti inlatura senzatie de foame dupa putina mancare, dizolva acidu care iar contribuie la crearea senzatie de foame si partea cea mai buna, are 0 calorii.Corpul absoarbe un anumit procent din vitamine minerale apa etc din tot ce mananci, inclusiv dulciuri.Sa zicem ca absoarbe 2% dar daca consumi multa apa diluezi totalul de zahar din alimente iar in cei 2% care sunt absorbiti de corp o sa fie mai putin dulce care iar ajuta la slabit, plus ca, consumul de apa umpand si stomacul, accentueaza eliminearea alimentelor(la baie) ceea ce le face sa stea mai putin timp in intestine si sa lasa mai putin timp corpului sa absoarba zahar si alte calorii din mancarea obtinuta.Deci vezi tu, pe langa Vointa de-a slabi, cunostinte si sport, apa e cel mai mare prieten in procesul de slabire. Tine minte, macare regulata, porti mici, la 4-5 ore distanta si la mijlocul acestui interval 1-2 caise, 3-4 piersici, 1 rosie mare sau 2 mici, 1-2 banane etc impreuna cu apa, ajuta la trecerea senzatiei de foame si la a da de inteles corpului ca nu esti in stare de criza si astfel no sa te ingraji la loc cu atat mai putin mai mult atunci cand termini procesul de slabire.Nu uita, cand slabesti nu trebuie sa privezi corpul de nici un fel de vitamine, minerale ci doar sa reduci cantitatea si sa consumi multa apa. Sper ca te-am ajutat.

23 răspunsuri:
| GOODLUCK a răspuns:

Mult sport!happy Si mananca multe fructe in perioada aceasta ..si legume, era sa uitwinking. De asemenea bea multaaa apa happy si un secret..lamaia te ajuta foarte mult.
Eu am obiceiul prost sa ma infometez, dar tu sa nu faci asta.e f periculos!
Respecta si ordinea meselor. micul dejun > the most important!
Sper ca te-am ajutat! Keep on sliming happy!

| Reek54 a răspuns:

Sport.

| mixxjim a răspuns:

Fara paine, fara dulciuri, fara sucuri acidulate (cica un pahar de cola contine zahar cat 4-5 lingurite de zahar pus intr-un pahar de apa/ceai - mai bine mananci o prajitura), seara sa nu mananci mai tarziu de maxim-maximorum ora 20.00. fructe nu mai devreme de jumatate de ora inainte de masa sau dupa masa.

| aNNoN a răspuns:

Fa mult sport!

| Adelina2003 a răspuns:

Nu prea ar trebui sa ti cura sau alte porcarii deoarece esti in crestere.Singura metoda prin care poti sa slabesti cu adevarat, e infomentare.Incearca si tu altceva si poate o sa reusesti!happy

| ancapisi001 a răspuns:

Buna iti recoman dieta dukan
mama a folosit-o si a slabit 10 kilograme in 12 zile

| Puffulets a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. Iti pot da cateva sfaturi..adica eu asta fac pentru a slabi. Nu manca dupa ora 7 seara, bea 2 l de apa pe zi, fa abdomene. cate poti. si pe zi ce trece fa din ce in ce mai multe, si multe alte exercitii, fa sport cand iesi afara de ex: joaca volei, sari coarda. nu manca prajeli, paine, mananca fructe si legume... Dar cel mai important NU TE INFOMETA pentru ca este cea mai mare prostie. Sper ca te-am ajutat.

| AndreeaCeMaiZici a răspuns:

Ai ales o perioada buna pentru a slabi. Eu iti spun din proprie experienta ca vara slabesti de la sine, dar daca vrei sa slabesti mai mult incearca sa mananci multe legume si fructe, carnea incearca sa o consumi la gratar, nu te omori cu porcul, inceraca sa mananci pui, peste, vita cu moderatie si sa fie diversificate, nu manca zile la rand aceleasi lucruri. Poti face miscare, du'te la padure, alearga putin sau la stadion, daca vrei te poti duce si la sala sai la Kangoo, asa te mai si tonifici. Ai putea merge si la strand, inotul solicitandu'te foarte mult. Cam atat iti pot spune. Bafta la slabit si nu te mai supara daca esti mai plinuta, cine te place, te place asa cum esti!

| Bijou15 a răspuns:

Intr-adevar,sportul este foarte benefic.In schimb poti sa renunti la paine,sucuri si dulciuri. Poti de asemenea sa fi atent ce mananci, evident ca fructe, legume etc., dar nu trebuie sa te rezumi doar la asta, pentru ca apoi cand vei ajunge la silueta pe care o vrei si intamplator ti se face pofta de ceva anume, o sa mananci cu pofta si se pune dublu, asa ca o data la o luna-doua, poti si tu sa mananci stiu si eu... un hamburger sau cativa cartofiori prajiti (dar putin de tot). Poti de altfel ca la cina sa mananci pepene sau fructe si un fibrobar(il gasesti la plafar, fibrobar cu ceai verde), iar in fiecare dimineata si seara sa bei un ceai ( gasesti la farmacie sau plafar, se numeste "Silueta perfecta") o cana dimineata si una seara.In rest apa...multa si macar 1 ora de efort zilnic. Sper ca te-am ajutat :*!

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru GOODLUCK):

Gresit.Lamaia nu ajuta, din contra, dauneaza.Lamaia e acid si doar intareste acidu din stomac care-ti creaza senzatia de foame.E complet gresit.Ideea u micu dejun el mai important da.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Adelina2003):

Lasa un id daca chiar vrei sa afli despre cum se slabeste.Si eu stiu pentru ca la mine functioneaza, si nu ma flamazesc deloc si mananc orice.Ideea cu imfometarea e cea mai mare porcarie si dovada toti care se imfometeaza se ingrasa mai mult dupa.

| GOODLUCK a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Eh..la mine functioneaza. I-am raspuns ce cred eu.dar nu tare cred ca ai tu dreptate..lamaia nu creeaza senzatia de foame.Check here :
http://www.slabesteusor.info/ceaiuri/lamaia-un-fruct-miraculos/

Si apoi mai vorbeste!

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru GOODLUCK):

Las tu ce scrie pe net.Lamaie e citrica, e acid, accentueaza doar acidu din stomac si-ti provoaca foame, bea apa in loc de lamaie sa vezi cum iti trece de foame

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru GOODLUCK):

Plus ca niciodata nu slabesti stand si nefacand nimic. Vrei sa slabesti sigur si sa ramai acolo trebuie excercitii multe

| GOODLUCK a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Multe mai stii tu.da eu nici n-am zis de stat si nefacut nimic.>Nu mai comenta smug! Lamaia e cea mai buna. PUNCT!

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru GOODLUCK):

Lamaia e cea mai rea, punct smug Eu am dreptate intreaba 100 oameniwinking Dc bei bicarbonat cand ai acid? Daca ai avut? Ala fermenteaza cu acidu produce gaz si dupa il dai afara... Daca nai nimic in stomac sa absoarba acidu si lamaia, ea doar agraveaza treaba si accentueaza acidu care sta in contact cu stomacu iti da senzatia de foame iar daca nul diluezi cu apa sau nu-i absorbit cu mancare, ca efect a proastei increde a unora in "dieta" prin infometare dupa cateva zile acidu afecteaza stomacu faci gastrita si in cazuri grave gaureste stomacu se scurge in abdomen si dai in probleme mai grave daca vrei sa stii.Tie ti so parut ca functioneaza pentru ca ai citit pe net si creieru tau so asteptat sa functioneze.Se numeste efectu Placebowinking Eu am vazut pe viu si e si documentat medical ca functioneaza, e si folosit de doctori. Daca chiar ai vrut convingeri ca LAMAIA E REA intr-o dieta daca nu-i absorbita de mancare iar cu apa plata cu lamaie nu slabesti daca nu-i absorbita de mancare iar daca ai mancare at nu esti la dieta nu?tongue Daca vrei sa stii bazele unei diete cu care chiar slabesti in siguranta iti zic dar lamaia nu e buna goala. PUNCT tongue

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru GOODLUCK):

Si dap stiu multe tongue Pentru ca citestc si ascult doctori nu site-urile care vor sa promoveze un produs tongue Gasesti cate siteuri atatea "produse" miraculoase care le iei nu faci nimic si slabesti happy Nu exista asa ceva tongue

| GOODLUCK a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Oricum nu mai are rost sa discutam.tu o tii pe a ta ca mutu. Asta crezi tu, altceva cred eu. Nu gandim cu acelasi creier.Mare lucru ca citesti si asculti doctori.:..tot nu ti-ai dezvoltat creieru.Nu mai comenta parerile altora.Fiecare cu parerea lui! Lasa-tee de meserie. PUNCT :p:p:p

| GOODLUCK a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

LOL!laughing CUM SA MANANCI LAMAIE GOALA? LOGIC CA CU APA ZICEAM BAIATULE ..SI CE TERMENI DE EXPRIMARE AI ..se vede ca te uiti mult la doctori laughing))))... punct.

Răspuns utilizator avertizat
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru BuzunăricăBuzunărașᶅᵒᴥᵒᶅ):

Absolut nimic nu-i copiat de pe nici un site nu crezi sa fi sanatos.Iar greselile is din graba si din obisnuinta.No sa scriu perfect gramatical exact pentru ca ofticatii ca tine sa nu se plictiseasca

| darknessnight32 a răspuns (pentru GOODLUCK):

Am citit undeva sa pui lamaie in apa fierbinte si dupa sa o bei, pana in 7-8 dimineata(scuze daca m-am exprimat gresit)
Te ajuta?